banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla
Poznamenávám, ze rubrika se jmenuje "Doporučení", a nikoliv "Recenze". Věci, které nás vůbec ničím nezaujaly, většinou ani nedokoukáváme, natožpak, abychom o nich ještě něco psali.
No panečku, článek s výběrem nejlepších anime seriálů na daný žánr (minule různé varianty fantasy) tu byl v únoru a ten další stále nikde? Honem napravit. Co si dáme dnes? Sci-fi. A opět jako minule pěkně jeden podžánr po druhém.

Žebříčky tvoří kdekdo. A všelijaké. Co ale tak jednou vytvořit žebříček, v němž se zaměříme na žánry a stanovíme prostě to nejlepší, co jsme viděli/četli? A víte vy co? Popadneme třeba anime. Který seriál byl v daném (pod)žánru naprosto nejlepší? Jo, a netěšte se na yaoi apod, rozhodl jsem se vzít žánry fantaskního rázu.

(Mimochodem, názvy zmíněných děl budu házet v takovém jazyce, v jakém jsem si je zapamatoval…)

Jméno: Kobato

Počet dílů: 24

Žánr: moderní fantasy, romantika

Pokud jste se už naučili v různých věcech od CLAMPu hledat narážky na jiná díla, připravte se, že si zase jednou užijete. Ať už důležité, tak i jen na pár vteřin, mihne se zde opět jednou spousta postav, které možná znáte odjinud, dokonce celá jedna epizoda je pojatá jako taková „bonusovka“ k jinému seriálu. Ale to tak trochu předbíhám…

O čem to celé je? Seznamte se s Kobato, naivní dívkou, která přišla do našeho světa kdo ví odkud a má zde cíl – pomáhat lidem od jejich smutku. Jak říká ona sama „léčit jejich srdce“. Pokud těchto vyléčených smutků (znázorněných jako takové malé kuličky zvané „konpeito“) nasbírá plnou lahvičku, kterou dostala, splní se jí nějaké přání, o němž se po celou dobu příliš nemluví. Velmi brzy Kobato začíná vypomáhat v jedné školce a mimochodem má za parťáka mluvícího modrého plyšového psa Ioriogiho…

Zní to divně a ujetě? No, ono to dost ujeté je, ale musím vás ujistit, že to není poprvé, co se za podobnou „dětskou“ atmosférou ve skutečnosti ukrývá o dost komplikovanější a zajímavější příběh. A ne jeden. Nesledujeme pouze poněkud bizarní protloukání se životem naivní Kobato, ale i osobní problémy majitelky školky, jejího pomocníka jménem Kiyokazu a dokonce dojde i na Ioriogiho minulost, z níž se dozvíme, že kdysi nebýval plyšovým psem. Konkrétně jeho postava má dle mého názoru asi nejzajímavější pozadí a charakter.

O příběhu se moc mluvit nedá, aniž by člověk nespoileroval. Mohu ovšem rozhodně upozornit, že zatímco zpočátku můžete očekávat odpočinkovou komedii, v zhruba poslední třetině očekávejte poněkud smutnější nádech, proti němuž už i věčně nešikovná a optimistická Kobato bojuje jen stěží. Graficky je seriál na úrovni a tradičně si budete moct vychutnat například promyšlené kostýmy (Kobatiny šaty konkrétně), které CLAMPačky tak rády vymýšlí. Hudba je celkem normální, ničím nevybočující j-pop.

Kobato je prostě na dívání nepříliš náročný seriál, u něhož se pobavíte, posmutníte a budete spřádat vlastní teorie, co se to tam vlastně děje…

Jméno: Kyuuketsuki Miyu / Vampire Princess Miyu

Počet dílů: 26 TV epizod + 4 OVA

Žánr: urban fantasy, horor

Miyu je upírka. Teď začnete očekávat krvák ve stylu Hellsinga, či nějakou slaďárnu o škole pro upíry. Vážení, nečeká vás ani jedno! Miyu je upírka poněkud nezvyklého ražení. Krev si sice čas od času dá, ale většinou když už se z někoho napije, „za odměnu“ ho nechá se zbláznit – žít ve světě jeho vlastních iluzí. Její hlavní náplní práce je ovšem lov démonů – shinmů – kteří do našeho světa nepatří a ona je tudíž posílá pryč.

Musím uznat, že Miyu naštěstí nesklouzne do bezhlavé akce, ale po celou dobu si zanechává dost dobrý styl vyprávění a hlavně chvílemi až neskutečné nápady. Žena, která se zamiluje do panenky, kočka, jež ovládne a poté zabije celou rodinu, muž, jenž si v mysli vytvoří vlastní pokroucené město… U některých epizod jsem zadržoval dech, jak se to nakonec vyvrbí. Za takový vrchol asi považuji epizodu o dětství Miyu, kterou bych jedním slovem označil „psycho“.

Miyu má také dva pomocníky – evropského shinmu Larvu a maličkou potvůrku jménem Shiina, která je roztomilá, jen dokud nezvedne ucho (kdo neviděl, nepochopí). Kromě další lovkyně Reihy (mrcha!) a postav několika dívek ze školy, kam Miyu chodí (zamyšlení – proč má krycí identitu školačky, když stejně žije na hřbitově, kde ji těžko kdo najde?) obsahuje seriál jinak pouze epizodické postavy, které ale stihnou vždy během jim vydělených dvaceti minut ukázat pořádný kus charakteru. Jako velké plus také musím uvést, že ne všichni shinmové jsou nutně zlí. V seriálu se setkáte s množstvím takových, kteří se naučili buď žít mezi lidmi a svou identitu skrývat, či žijí někde, kde je nikdo neobtěžuje.

Hudba v seriálu není nikterak výrazná, možná zaujmou některé tajemnější kousky soundtracku. Co se kresby týká, musíme vzít na vědomí, že anime je už staršího data. Vše je ovšem nakresleno shoujo stylem, který mi v mnoha rysem připomínal kresbu od CLAMP.

Pokud máte zájem o trochu hororu, tajemno, občas skoro detektivní postupy při odhalování, kdo je shinma… tak se podívejte na Miyu.

Yannacchaukurai Aishiteru
I Can't Stop Loving You!

Takakura Row

2 knihy (Hochuuami)

Kyouji trénuje na buddhistického mnicha-exorcistu, ale protože nevidí duchy, musí mít u sebe svého přítele a milence Yua. Společně vyšetřují nadpřirozené jevy na různých místech a společně si také chtějí užívat, což jim ale znemožňují různé problémy. Zajímavostí je rozdělení nebo nerozdělení rolí seme a uke.

Aruhi Sora kara Totsuzen ni
From up above

Kurekoshi Sakuya

1 kniha (pouze nascanováno)

Yuutu navštíví Kazuchi, který tvrdí, že je bůh blesku a že je připoután k Yuutovi, který je reinkarnací kněžky, jež žila před stovkami let. Yuutu může osvobodit jen tak, že si vzpomene na věci, které nikdy v životě nedělal. Musí vzpomenout na slovo, které boha blesku propustí ze služeb. Ale chce ho opravdu propustit? Takže zase něco mytologie, bišíků a lásky.

Wild Fish

Hiiro Reiichi

1 kniha (Fushichou)

Když se Ayase Kai jednoho dne málem utopí, je zachráněn mořským panicem (jako mořská víla, ale chlap). Nejdřív si myslí, že to byl všechno je divný sen, dokud nepotká stejného muže ve své práci, tentokrát má ale nohy. Představí se jako bohatý princ a Ayaseho nový šéf, ale ve skutečnosti chce získat Ayaseho za ženu.

Hashire, Oujisama!
Run, prince!

Yamakami Riyu

1 kniha (Obsession)

Riku je sirotek, který žije společně s dalšími sirotky na okraji města. Přes den chodí na tržiště krást, aby se o všechny postaral. Jednoho dne ho začne sledovat záhadný muž, který nakonec Rika zachrání a prohlásí ho za ztraceného prince. Toho se ale chce spousta lidí zabít. Záhadný muž se má o prince postarat a přivést ho domů. Jejich vztah se ale začne ubírat někam úplně jinam.

Jméno: Ookami to Koushinryou/ Spice and Wolf

Počet dílů: dvě série po 13 dílech + 1 OVA. Rozhodně zatím.

Žánr: fantasy


Jak je nějaký seriál až podezřele moc oblíbený, většinou si řeknu „ruce od toho“. To však není případ Spice and Wolf, které, ač se zdá být poslední dobou populární až běda, rozhodně není kouskem, který by byl schopen překousnout každý náctiletý narutard. Popularita tohoto díla tkví v silném příběhu, dobře podaných pseudohistorických reáliích, zajímavých postavách a jisté nenásilnosti, s níž je nám toto vše předkládáno.

Ač se jedná o fantasy, není to žádný meč a magie. Svět, v němž se seriál odehrává, je sice fiktivní, ale jeho předobrazem je zcela jasně Evropa raného novověku, konkrétně bych to odhadoval na Rakousko, Německo (v několika záběrech jsou jasně vidět německy psané texty) a patrně též sever Itálie. Veškeré fantastické motivy tady obstarává všehovšudy pár postav mytologického rázu, jež jsou však s postupem lidské společnosti a hlavně (není to přímo řečeno, ale je to zjevné) křesťanské církve již dávno na ústupu. Takovou postavou je právě Horo (či v některým překladech Holo) – vlčí pohanská bohyně úrody, přebývající v jedné malé vesničce, která se rozhodne vydat zpět domů na sever. Za tímto účelem si „stopne“ projíždějícího kupce jménem Lawrence Craft. Ten, ač je zpočátku celkem slušně vyjukaný, co se to děje, nakonec Horo bere s sebou a vydávají se na cestu.

Víceméně se dá říct, že „cílem je cesta samotná“. V průběhu dvou sérií sice dvojice zjišťuje, kde asi je vesnice Yoitsu, z jejíhož okolí má Horo pocházet, ale většinu času jsme svědky kupeckého handrkování, spekulací, zda měna posílí, či ne, atd. Stručně řečeno hlavní hrdinové stále ještě nedorazili tak, kam chtěli. V druhé sezóně se tvůrci soustředili více na vztah dvou hlavních hrdinů, ale povětšinou nám seriál nabízí pohled, jak vlastně funguje běžný denní život ve fantasy světě, či spíše v našem vlastním před pár staletími. Žádné hrdinství, žádné epické souboje, jen denní trable obyčejných lidí.

Graficky je seriál vyveden nádherně. Po stránce reálií se člověk až diví, že Japonci byli schopni vystihnout Evropu tak věrně. Města vypadají jako obkreslená z historických center raně renesančních/pozdně gotických měst, kostýmy postav odpovídají také velmi pěkně, ač jsem se chvílemi zarážel nad Lawrencovým kabátem, jenž mi přišel drobet moderní. Hudební podmalování tvoří historická hudba, mým uším milá, openingy jsou baladické a endingy spíše hlavně zábavné. (Ending první série jsem nikdy nevynechal, přičemž po pár dílech jsem si ho už i zpíval, jelikož je nazpíván anglicky.)

Opět jednou seriál, u něhož se musí i myslet, jenž nabídl zajímavý příběh, prostředí i postavy. Dostalo se na drama, romantiku, tajemno i humor. Za poslední rok jsem příliš anime neviděl, ale tento seriál si troufám označit za to nejlepší, nač za tu dobu narazil, a v mém pomyslném TOP XY by se rozhodně umístil na prvních příčkách.

P.S. – též jsem našel dva bonusy, přičemž druhý je čtyřminutová rozcvička, kterou vede Horo. Sice si asi těžko všichni procvičíme vlčí ocas a uši, ale je to rozhodně efektivní způsob, jak dostat líné otaku ze židlí a donutit je cvičit.

Název: SeitoKaichou ni Chuukoku/Hey, Class President!
Episody: 2 OVA (1 odvysíláno a přeloženo)
žánr: yaoi

Narazila jsem na to dnes na aarinfantasy úplně náhodou. Mangu jsem nečetla, autorku neznám, ale první OVA je sexy, zábavné a už urputně hledám mangu.

Chiga se náhodou stává zástupcem předsedy školní rady, když dřívější zástupce odchází ze školy kvůli skandálu, který se týkal i předsedy. Předseda je o rok starší, naivní obyčejný kluk, který ale ze záhadného důvodu přitahuje všechny chlapy v okolí. Co udělá Chiga, když i na něj začne tohle kouzlo působit?

První epizoda je tak nějak zvláštně rozkouskovaná, ale to je prý u Kaori Monchi normální. Samozřejmě na konci první OVA je "cliffnager" a kdy vyjde další asi není známo. Doufám, že další info dodám až dočtu mangu

Jméno: Starship Operators

Počet dílů: 13 TV

Žánr: sci-fi (space opera)

Dlouhou dobu jsem hledal anime, které by bylo jako Star Trek. Nakonec jsem uznal, že to je skutečně těžké hledání, tak jsem začal zase po několika letech koukat na nepřekonaný originál… Jednoho dne ovšem svitla naděje v podobě seriálu Starship Operators, s nímž jsem se seznámil na jednom conu, kde běžely dvě epizody, sledované velmi malým počtem lidí, což možná bylo zapříčiněno neexistencí českého překladu. První dvě epizody se mi celkem zalíbily, takže jsem se podíval na seriál na celý…

Co se příběhu týká, přišlo mi, že začátek zavání inspirací filmem Khanův hněv (Star Trek, film druhý). Také loď plná nezkušených kadetů, (samé ženské skoro!) která se dostane do své malé soukromé války… Jako originální prvek ovšem hodnotím, že se milá loď Amateras financuje tak, že je na její palubě natáčena reality show, která je okamžitě po celé galaxii velkým hitem. Příběh je jinak v podstatě o bitvách ve vesmíru, vztazích mezi hlavními postavami, politickém intrikaření apod. Zkrátka věci, které člověk v dnešním pojetí space opery může očekávat na každém kroku. Co ovšem jako space opera nepůsobilo, byla technika. Pokud se seriál odehrával na povrchu planet a neměli jste před očima plasmová těla a warpové motory, dočkali jste se automobilů, mobilních telefonů a dalších technických zázraků, jež i svým vzhledem vypadaly jako absolutně dnešní a ne z doby za pár set let.

Chtěl jsem se drobet rozepisovat, ale když nad tím tak přemýšlím, tak tentokrát spíše jen shrnu silné a slabé body seriálu. Za silný bod považuji bitevní scény, které, ač grafiku občas (naštěstí ne moc často) kazily pokusy o neuměle vypadající trojrozměrnost, nám nabízí efektní přesuny mezi miliony kilometrů vzdálenými loděmi, vypadající jako z pohledu kamery rychle letící sondy. Samotné bitvy působí velmi reálným dojmem, pokud to tedy u sci-fi lze říct. Prostě na mě způsob, jakým zde lodě bojují, zapůsobil dojmem, že jednoho dne by to tak mohlo doopravdy vypadat. Podívejte se na to, pochopíte mě. Za další silný bod považuji, že se žánrově nejednalo ani trochu o mecha, což bylo v případě anime docela originální.

Slabý bod byl více méně jeden, ale zato poměrně zásadní. Pokud se ptáte jaký, odpovím vám: množství postav. Seriál je natočen podle knižní série, která již má celkem slušný počet svazků, takže se člověk skutečně nediví, že při převodu na třináctidílný seriál došlo k tomu, že do poslední epizody máte v postavách zmatek a nevíte, kdo je kdo (a jste rádi, když někoho zabijí). Skutečně výrazné postavy jsou zde možná tak čtyři. Navíc ke guláši v mé hlavě přispívalo, že namísto, aby měly hlavní postavy nějaké jasné funkce (šéflékař, šéfinženýr...), tak zde máme spoustu lidí, o nichž jen mlhavě tušíme, co jsou vlastně zač. A kapitána lodi bych nejradši kopnul, protože nerozhodnějšího kapitána lodi jsem snad ještě neviděl.

Na závěr se snad dá ještě říct, že kresba celkem ušla a hudba mě upřímně řečeno ničím nezaujala, protože k space opeře se mi zrovna moc nehodila. Pokud máte rádi Star Trek a anime současně, račte se podívat na Starship Operators, protože vás seriál rozhodně na nějakou chvilku zabaví a snad se vám bude i líbit. Skutečně nebyl špatný, ač jsem čekal něco trochu jiného.

(Chtěl jsem sem dát ještě nějaký obrázek, ale všechny, co jsem našel, byly stále na jedno brdo a DVD se seriálem je zrovna půjčené.)

Jméno: Hanasakeru Seishounen
Počet dílů: 26
Žánr: shoujo, romantika, harém bišíků
Opening: Change od J-Min
Ending: One od J-Min

Kajika je dívka z bohaté rodiny, která vyrůstala na ostrově mezi domorodci. Teď jí její otec navrhl hru: Postupně se má náhodně seznámit se třemi kandidáty na ženicha, které on vybral, poznat je a nakonec si jednoho z nich vybrat...
Příběh sám už tedy předznamenává spoustu bišíků. Hrdinka je svá, lehce od rány, což je přesně můj typ. Ani není rozmazlená bohatá holčička, i když má svého bodyguarda a ochránce (bišíci, jak jinak). Kajika se vždy seznámí s jedním kandidátem, se kterým je pak několik dílů, kde se rozvíjí samostatnější zápletka. Naznačeny jsou i vztahy mezi bohatými rodinami z celého světa, které se v sérii vyskytují, ale rozhodně se tohle anime nedá považovat za vážné. (Reakce postav bez rozdílu pohlaví na bišíky mě opravdu dostávala.)

Podle předlohy od Natsumi Itsuki, která vycházela od roku 1989 (87) do roku 1994 obstaralo animaci produkci Pierot (Urusei Yatsura, 12 království, Viktoriánská romance Emma...). Tak mangu začala překládat nová skupina. Hledejte na mangaupdates.

Jméno: 07-Ghost
Počet dílů: 26
Žánr: Fantasy, bišíci
Opening: Aka no Kakera od Yuuki Suzuki
Ending: Hitomi no Kotae od Noria

Teito Klein je bývalý otrok a teď studuje na vojenské akademii díky svému nadání pro magii. Kvůli svému původu a svému ochránci není na škole oblíbený, i přesto si ale najde jednoho přítele - Mikageho. Teito si nepamatuje nic z doby, kdy byl malý, jen se mu o jeho minulosti zdají zvláštní sny. Jednoho dne ale ve vojenské akademii potká člověka, který zabil jeho otce. Postupně se odhaluje Teitova minulost, jeho spojení se sedmi duchy a „nepřátelským“ královstvím.

Zase tu máme spoustu bišíků různých typů (mým oblíbencem je Hyuuga, ten s tmavými brýlemi v partě Ayanamiho), ale i nějaké ty bišinky. Překvapivě ve zdejším kostele slouží společně bišíci, bišinky i jiné bytosti jako třeba mořské panny.
Příběh nabral na začátku spád, teď v prostředku ale trochu zpomalil. Manga od Yuki Amemiyi a Yukino Ichihary je snad stále překládána (viděla jsem až do kapitoly 32) a příběhově mi přijde méně rozvláčná. Události jsou někdy jinak řazené a i protagonisté mohou být částečně jiní, jinak se ale příběhy více méně shodují. Ovšem anime asi bude jen takový úvod – devátý díl anime odpovídá přibližně 7. kapitole – pokud ovšem nakonec nevzniknou další sezóny.

Samozřejmě se letos vysílá a ještě vysílat bude mnohem víc věcí, ale tohle jsou dvě, které jsem si zatím vybrala já. Pokud se chcete dozvědět o dalších novinkách, tak je najdete v angličtině na anidb.

Jméno: RD Sennou Chousashitsu, či zkráceně Real Drive

Počet dílů: 26 TV

Žánr: kyberpunk, trocha romance a bojových umění

Když jsem viděl, že v tom má prsty Masamune Shirow, hrábl jsem po tom. Prvních pár epizod odhalilo seriál s přiměřeně nadávkovanou akcí, „měkčí“ science fiction, trochou humoru… Příběhy spíše jednotlivé, (ač na konci se to změní) inteligentní, zajímavě pojaté sci-fi zápletky. Zas jednou něco, co mi přišlo natolik nepodobné současnému konzumnímu anime, že jsem se na to díval s opravdovou chutí.

Co se prostředí týká, je znát, že autorem námětu je Shirow. Představte si Ghost in the Shell, ale nikoliv jako policejně-akční příběh, ale spíše civilnějšího rázu. Vědecká práce, každodenní život. Tomu všemu ovšem vládne všudypřítomná virtuální realita zvaná Meta-real, (čili Metal) která je zpodobněním moře, tudíž abyste se v ní mohli pohybovat, je třeba se do ní doslova ponořit. Proto „údržbáři“ metalu jsou většinou potápěči i ve skutečném životě…

Kolem jednoho poněkud přestárlého potápěče a jeho patnáctileté ošetřovatelky se ostatně točí celý seriál. Postav je zde na 26 epizod akorát – ani málo ani moc, přehled si v nich udržíte poměrně snadno a i charakterově jsou dostatečně odlišné a hlavně uvěřitelné. (Aneb, patnáctiletá školačka je patnáctiletá školačka, nikoliv patnáctiletá anime školačka.) Osobně jsem si asi nejvíce oblíbil tři spíše vedlejší postavy – dva bratry potápěče a majitele kavárny.

Seriál si zpočátku udržuje velmi slušné tempo, vprostřed je trochu slabší, (po pár poněkud nudnějších epizodách mě vysloveně rozzuřil díl „shrneme si dosavadní děj a pak si půjdeme zaplavat“) ale na konci je ztracené tempo opět nalezeno. Zápletky jsem musel z 90% hodnotit jako zajímavé, občas i nezvyklé. Shirow má na dobré náměty prostě hlavu.

Hudebně jedno z pro mé ucho nejzajímavějších anime vůbec. Opening zněl power metalově, ending speed metalově, hudební pozadí mě čas od času zaujalo také. (Neobvyklý jev, většinou ho ani nevnímám.) Málem jsem však lekl, když v epizodě „shrneme si děj a půjdeme si zaplavat“ zazní cosi, co mi stylem připomínalo italský pop.

Kresba je extrémně realistická. Jak obličeji, tak tělem působí všechny postavy až nepřirozeně přirozeně. (Proto je výběr obrázků takový, jaký je.) Co se například žen týká, dosud jsem v anime neviděl takhle široké boky… Kresba prostředí je taktéž výš, nežli současný standard.

Mé celkové shrnutí – anime pro lidi, co chtějí trochu klidnější kyberpunkovou sci-fi, či v podstatě pro kohokoliv, kdo se chce podívat na něco inteligentního. Je to sci-fi, ale je to i běžný život. Je v tom akce, ale také romantika. Jednoduše řečeno, skoro každý by si tu mohl něco najít.

Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one