banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Black Magic M-66

Jméno: Black Magic M-66

Počet dílů: 1 OVA, které je ale často označováno za film (o délce 47 minut)

Žánr: akční sci-fi

Nijak se netajím obdivem ke kultuře 80. (a 90.) let minulého století. V Británii za řevu NWOBHM Terry Pratchett sepisuje své nejlepší knihy, u našich severních sousedů začíná psát Andrzej Sapkowski, za Atlantikem se natáčí Star Trek: The Next Generation a Němci pro změnu vymysleli speed a power metal. (Neodolal jsem a k psaní recenze si pustil Running Wild.) V Japonsku v této době jako černá ruka řádí Masamune Shirow, který v roce 1989 začal, a v roce 1991 dopsal svůj světoznámý kyberpunkový opus Ghost In The Shell. O čtyři roky předtím se ovšem ujal pomoci na natáčení anime podle své mangy Black Magic. A právě o tomto krátkém filmu, či dlouhém OVA je tento článek.

Jako kdyby tušil, co bude psát později, rozhodl se Shirow si už v této době pohrávat s tématem, co by se stalo, kdyby se nám stroje vymkly z rukou. Ovšem, téma to je už dost ohrané a v dnešní době zpracované už milionkrát, ale před jedenadvaceti lety lidé dnešní dobu viděli jinak, dost nebezpečněji. Proto, co se stane, když havaruje letoun přepravující dva bojové androidy M-66? Ano, ovšemže spadne někam do lesa. Zůstanou androidi vypnutí? Jistěže nezůstanou! Naopak, utečou. Utíkají jen tak nazdařbůh? No jasně, že ne! Mají přeci v hlavě program, sepsaný svým tvůrcem, určený pro jejich testování. Bohužel, ač testování už není příliš aktuální, program však změněn nebyl. Cílem dvou smrtících strojů se tak stává vnučka onoho profesora, jenž oba androidy sestrojil.

To by ale nebyl Masamune Shirow, aby nenechal zasáhnout odhodlanou ženskou hrdinku. Bude to kybernetická policistka, (Motoko Kusanagi z Ghost In The Shell) neohrožená vojanda (Deunan Knute z Appleseedu) nebo snad šílená násilnická řidička tanku? (Leona Ozaki z Dominion Tank Police.) NE! Tentokrát se všeho ujme novinářka Sybel, která zpočátku ani netuší, o čem chce potají dělat reportáž, ale skončí jako jediný člověk, co má šanci nebohou dívku, jež je cílem robotů, zachránit.

Co víc říct? Akční sci-fi jako řemen, které se od Terminátora liší hlavně tím, že androidi za celou dobu ani neceknou, pouze na vás upřeně hledí chladným ocelovým pohledem, což je dělá ještě děsivějšími. Chcete li vypnout mozek a nechat se tři čtvrtě hodiny unášet akcí a jen akcí, sáhněte po tomto anime.

Mimochodem, proč článek píšu? Protože se mi povedlo získat externí titulky, které někdy v průběhu (snad ještě) srpna uveřejním, přeložené do češtiny.

03.08.2008 15:03:43
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one