banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla
Podnícen Tsubasou jsem začal zkoumat díla od CLAMPu. O Magic Knight Rayearth jsem už napsal, tak tentokrát si vezmu na mušku věci ještě starší, přesněji dvě OVA série – Tokyo Babylon a RG Veda.

Jméno: Tokyo Babylon

Délka: 2 OVA

Žánr: urban fantasy, detektivka

Na Tokyo Babylon jsem se chtěl podívat hlavně z jednoho důvodu – četl jsem mangu (český překlad od Manga-fan. Doporučuji) a musel jsem uznat, že se jedná o perfektní trochu ponurou, trochu psychologickou, ale hlavně příběhem dost dobrou záležitost. Příhody naprosto „obyčejného“ onmyouji (kněz/zaříkávač – prostě mystický pracovník) Subaru Sumeragiho, jeho potrefené sestry Hokuto a tajemného veterináře Seishira mě opravdu chytily, tak jsem se podíval, zda by nešlo sehnat anime, které podle této mangy bylo natočeno. Zjistil jsem, že se jedná o dvě OVA, natočená dva roky po sobě. (Ještě má být hraný film, ale s tím jsem tu čest ještě neměl) S radostí jsem usedl k obrazovce a dvě 3/4hodinové epizody shlédl.

No… nebylo to špatné. Normálně bych řekl, že to bylo dobře koukatelné anime s fajn příběhem, správnou dávkou tajemna atd. Problém je tu v tom, že člověk měl porovnání právě s mangou. Děj v anime s mangou nijak nesouvisí, spíše to vypadá, jako když anime bylo natočeno jako příběhy navíc. Jako žánr též uvádím detektivku, kterou byste v manze těžko hledali. Zde však oč méně prostoru má Hokuto a Seishiro, o to více se dostalo pozornosti postavám nějakých vyšetřovatelů spolupracujících se Subarem. Celkově hlavní trojice postav je tu tak jako navíc. Když se člověk dívá, má dojem, že tvůrci je tam dosadili, protože lidé prostě chtěli anime Tokyo Babylon. Značnou část času se tento trojlístek na scéně ani neukazuje, a když už, tak jak jsem řekl, většinou jen sám Subaru. Další změnou oproti manze je míra akce. Mangu bych za akční neoznačil, kdežto například druhá polovina první epizody je na akci založená. Oproti původnímu příběhu je to skoro nepatřičné.

Ale abych si jenom nestěžoval, musím přiznat, že oba příběhy byly zajímavé svým námětem. V prvním díle Subaru pomáhá vyšetřit sérii nehod na jedné stavbě. V podezření jsou zlé síly, které asi nechtějí, aby byla budova dostavěna. Navíc je tu muž, jenž je očividně schopen přežít jakoukoliv z nehod… Druhá epizoda se zabývá tím, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou schopni vidět otisky silných emocí a obrazy z minulosti spojené s určitým místem. No jistě, policie toho využívá k řešení případů a Subaru se k tomu připlete taky.

Anime Tokyo Babylon bych tedy doporučil všem, kdo četli mangu. A mangu si určitě přečtěte, Manga-fan odvedli dobrou práci.


Jméno: RG Veda

Délka: 2 OVA

Žánr: fantasy

Fantasy jak řemen, údajně inspirovaná indickou mytologií. (Jestli víte, co to jsou védy a mrknete na název anime, je to jasné.) Jedná se o dvě OVA natočená podle dohromady 10 knih mangy, takže se jde jen o takový malý výsek příběhu. Mangu jsem bohužel nečetl, (aspoň zatím) takže nemám porovnání. Ale jak jsem řekl, fantasy jako řemen, takže čekejte horu krásných fantasy klišé, spojených dohromady lepidlem meče a magie. Na tohle jsem se musel podívat už z toho důvodu, že právě z této asi nejstarší trochu delší mangy CLAMPu je většina postav různých bojovníků z Tsubasy. (Souma, Ashura, Yasha, Ryuoh.)

Příběh je poměrně jednoduchý – dávno předávno vládl spravedlivý vládce a ten byl zabit prohnaným tyranem, jenž se následně pokusil porazit i ostatní vládce několika zemí, zvaných „šest hvězd“. Naše hvězdy tedy spojily své síly, aby tyrana svrhly. Tato putující parta a pár jejich dalších přátel je typickou skupinkou alá dračí doupě. Tichý a tajemný vůdce, krásná čarodějka, cholerický a přitroublý bojovník, ninja… atakdále. Podle tohoto vzoru se také utkávají s démony (o tom, jak se zbavit jednoho démona je vlastně celá první epizoda) a hlavně poskoky zlého tyrana. (Což je druhá epizoda, čímž jsem narychlo shrnul celý děj) Jednoduše řečeno, z tohoto díla slovo „epika“ čiší všemi otvory. Akorát se na to nesmíte dívat v době, kdy čtete webkomiks Hůlkový řád, (Order of the Stick) jenž si z tématiky AD&D a fantasy dělá neobyčejnou srandu. (Dobře míněnou.) Chudáka Yashu jsem si v duchu přejmenoval na Roye.

19.04.2008 21:46:57
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one