banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Fantastické anime podle Sikara - Science Fiction

No panečku, článek s výběrem nejlepších anime seriálů na daný žánr (minule různé varianty fantasy) tu byl v únoru a ten další stále nikde? Honem napravit. Co si dáme dnes? Sci-fi. A opět jako minule pěkně jeden podžánr po druhém.
Space opera

Nejklasičtější možné prostředí sci-fi obsahující cestování vesmírem jako když v Japonsku nenajdete. Rozhodně alespoň za poslední roky nevznikl žádný seriál, jenž by stál za hodně velkou pozornost. Výjimkou byla snad krátká série Starship Operators, která ovšem ztroskotala na přílišném množství postav v celkem třinácti epizodách, protože tvůrci se snažili co nejvíc přiblížit knižní předloze. Tento seriál obsahoval dobré myšlenky i příběhy, ale stručně, Star Trek je Star Trek.

Space opera se tedy příliš nezdařila, tak se musí hledat ve vodách příbuzných. A to v žánru, jenž je tak specifický, že znám pouhé dva seriály. Space western. Vezměte kovbojku a udělejte z ní sci-fi. V Americe vznikne perfektní kousek jménem Firefly, v Japonsku Cowboy Bebop. A právě to druhé prohlásím za to nejlepší „space“, co jsem od Japonců viděl. Pokud se prokousáte přes první epizody, co nejsou zrovna záživné, čekají vás příběhy velice pestré partičky lovců odměn, kteří létají na své lodi Cowboy Bebop od jednoho kšeftu k druhému. Napětí, akce, humor, perfektní charaktery postav, je tam vše.
(Cowboy Bebop – kompletní posádka)

Kyberpunk

Tady jsou na tom v zemi vycházejícího slunce lépe. A ať přemýšlím, jak přemýšlím, Ghost in the Shell vítězí na všech frontách. Manga, první filmy, seriál s alternativní linií příběhu, vše. A ono vůbec všechno od Masamuneho Shirowa. Vezměte tajnou policejní jednotku zvanou pouze Sekce 9, do ní dejte bandu trénovaných specialistů různých oborů a máte o zábavu postaráno. Nejsou zde pouze akční díly nebo díly, v nichž musí hrdinové pátrat pomocí své mysli v hlubinách internetu. Vyskytla se epizoda, v níž odstřelovač u partičky pokeru vypráví, jak se za třetí světové války dostal k této jednotce, či naprosto geniální díl, jenž se odehrává v diskusní místnosti na chatu.

U Ghost in the Shell to chce hodně myslet. Ale když nejste líní, zjistíte, že tuhle animovanou „pohádku“ byste dětem skutečně nepustili, neb by ji nepochopily.

Steampunk

Přemýšlel jsem, zda sem nedat FullMetal Alchemist. Jenže ten je tématicky spíše k fantasy. Ano, dobrý seriál, ač jsem ho minule nikam neumístil. Možná za to může ta komercializace, co nastala. Pak jsem si říkal, že by se sem hodilo pár věcí od Miyazakiho, ale to jsou spíše pohádky než science fiction.

Nakonec jsem sáhl po seriálu Simoun (překlad od Sikara). No dobrá, není to úplně to, co si představíme pod pojmem steampunk, nicméně důležité prvky zde jsou. Krom toho celý ten příběh obsahuje hromady opravdu dobrých nápadů a myšlenek, že ač byl závěr poněkud utnutý a celkově zmatený, musíte mu to odpustit. Jen takový malý náhled – všichni se narodí jako ženy a v sedmnácti letech si volí pohlaví. V „hodné“ zemi jakýmsi obřadem, jinde hormonálně a chirurgicky. Kněžky = bojové pilotky. Tajemná technologie z dávných dob pohánějící graficky velice zajímavé letouny, jež jsou schopny boje pomocí čmárání světelných obrazců po obloze (ale kulomet je kulomet).

Zní to zmateně? Ve skutečnosti je to k uslintání.

(Simoun – Morinas a Aaeru)

Mecha

V tomto žánru jsou Japonci jako doma. Obřími roboty jako kdyby si něco kompenzovali. O mecha bylo již napsáno hodně a co já vím, většina lidí ho nemá příliš ráda, protože tento žánr je většinou podáván zatraceně přehnaně. Existuje dost dobrých mecha seriálu a pak také dost seriálů, kde se naučíte pasáže s roboty moc nevnímat a sledujete to okolo.

Bez keců, nejlepší na toto téma, co jsem viděl, bylo Full Metal Panic (titulky s českou korekturou od Dary). Tento seriál má ve své podstatě dvě roviny. Vážnou o armádě nepatřící žádnému státu, která „bdí nad světem“ a hlavně monitoruje lidi, jimž se říká „našeptávači“, a kteří mají v sobě neznámo jak geneticky zakódovány plány pokročilých zbraňových technologií. A pak nevážnou o dívce, co je našeptávač, a proto je na její ochranu nasazen teprve sedmnáctiletý voják této armády. (Jak nemám mladé a současné „zkušené“ postavy rád, tenhle chlapík je původem Arab, jenž od nějaký osmi let žil jako partyzán a má vůbec zajímavou minulost.) Silný příběh, fajnová akce, dobrý humor, pro romanticky založené jedince zábavně složité vztahy hlavních postav, charaktery, jež si zapamatujete.

(Full Metal Panic – Kurz Weber, zpola vedlejší postava)

Pel mel všeho možného

Žánr nelze specifikovat. Sci-fi prvky, horor, zážitky mimo tělo… Stručně, možná úplně nejlepší anime, co jsem viděl, byl Ghost Hound. Nemám chuť to celé psát znovu, podívejte se sem.

Čestný bonus

A čestný bonus na závěr. Neon Genesis Evangelion. Někdo říká, že to je mecha. Geh, roboti jsou tam vedlejší. Některé lidi znechutily poslední dvě epizody. Geh, nevíte, co je to mindfuck a pořádná porce mozkokrutné psychologie. Někteří lidé nenávidí hlavního hrdinu. Geh, o to tvůrcům šlo, nechápete?

Nesmíte to chápat jako akční příběh, ale příběh psychologický. A vlastně i náboženský. A díky tomu v době vzniku příšerně kontroverzní. Freud je tu na každém kroku.

Seriál, na němž jsem kdysi postavil obhajobu své seminární práce z psychologie. Celou aulu jsem uvedl do deprese.

Kruci, asi před rokem a půl jsem si koupil DVD v novým filmovým zpracováním, teď bych na to docela koukl…

Vážení a drazí, to byl můj výběr sci-fi v anime.

13.08.2011 13:42:04
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one