banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Kyou Kara Maou

Jméno: Kyou Kara Maou! / překlad zhruba „Ode dneška králem“

Počet dílů: První dvě TV série: 78 epizod, třetí (stále běží): naplánováno 39 epizod, Kyou Kara Maou R: 5 OVA

Žánr: fantasy, komedie, bishounen, velmi lehké shounen ai

Seriál, který se při velkém hlasování na AnimeNewsNetwork o nejlepší anime všech dob umístil jako číslo 19. Příčka dvacet patřila jiné sáhodlouhé fantasy, a to InuYashovi. Když tato dvě díla však porovnáme, přijde nám ve výsledku InuYasha občas drobet přeceňovaný, kdežto Kyou Kara Maou (dále jen KKM) celkem opomíjené, dle mého názoru v českých zemích celkem dost opomíjené. Je to škoda, protože se jedná o jeden z nejlepších fantasy seriálů, které jsem kdy viděl. Nutno poznamenat, abyste nečekali východní fantasy, graficky i jinak je vše spíše v západním stylu.

Námět je takový klasický, určitě jste to už viděli mnohokrát. Obyčejný patnáctiletý student Shibuya Yuuri objeví, že je schopen cestovat do alternativního světa, (skrze vodu, poprvé je de facto spláchnut do záchodu) přesněji do země jménem Shin Makoku. To by samo o sobě mohlo pro někoho být šokem, ale zde je to dohnáno do extrému. Milý Yuuri se totiž dozví, že je nastupujícím králem této země, a co je hlavní, že je polodémonem, který má rasu démonů (mazoku) vést k vítězství ve válce proti lidem, mezi nimiž a démony je rozdíl snad jen ve stylu magie, jakou jsou schopni používat, jinak vzhledově apod. jsou úplně stejní.

Yuuri se dostává na královský hrad, kde se seznámí se spoustou bišíků – svým rádcem Günterem, osobním strážcem Konrádem, velitelem armády Gwendalem a bratrem předešlých dvou, Wolframem, s nímž se (neznaje místní zvyky) hned při první večeři úplnou náhodou zasnoubí. Postav celkově je v seriálu značné množství, ale nebojte se, přehled si v nich udržíte celkem snadno.

Dobrá, to máme základní námět. Nezní to sice možná zpočátku zrovna světoborně, ale věřte, že to světoborné je. Zápletka se nám postupně zaplétá do tvaru gordického uzlu a nabírá na obrátkách. Zpočátku si seriál udržuje odlehčený nádech, (živený hlavně vztahem „snoubenců“ Yuuriho a Wolframa) ale časem se stává stále ponuřejším a vážnějším. Nebudu spoilerovat, ono to vlastně ani nejde, děje je tam tolik, že by se o tom dala napsat kniha. (Tedy, málem bych zapomněl, anime je natočeno podle knih, kterých je v současné době napsaných již třináct. Také se pracuje na manga adaptaci, ale do angličtiny je zatím přeložených sotva pár kapitol.) Co se nově vycházející série týká, člověk by řekl, že po tolika dílech už musí vařit z vody, ale oni nevaří. Seriál si udržuje stále stejné svižné tempo, vtip a napětí, podporované hrstkou nových bišíků. OVA série KKM R působí trochu mimo příběh TV sérií. Po pravdě musím říct, že tři z těch dílů jsou fillery, které by šly nacpat kamkoliv, ale první a poslední díl na sebe navazují a tvoří příběh, který, pokud jste viděli/podíváte se na novou sérii, vám docela zamotá hlavu, protože nejde vůbec nikam zapasovat.

Pořád mluvím o bišících, ale nemyslete si, že ač se jedná spíše o seriál pro ženskou část populace, že to bude samý fanservis. (Ehm, i když Wolfram v růžové noční košilce a Yuuriho královské spodní prádlo jsou zrovna místa, na než se jen tak nezapomíná) Seriál sice uvádím jako „bishounen“, ale to se omezuje na pouhou přítomnost postav tohoto ražení, autoři se nenechali strhnout odhalováním jejich hrudí apod. Taky jsem mluvil o fillerech, co jdou nacpat kamkoliv. KKM má jeden fajn rys – když už filler, tak je aspoň o něčem, je vtipný, a hlavně jich není moc po sobě.

Seriál lze jen doporučit, pokud chcete přesně nadávkované napětí a humor, zajímavý příběh a… ano, bišíky. Ale nebojte se, pár pohledných ženských se tam taky najde. Jako další plus bych uvedl, že všechny akční scény nejsou zbytečně roztahané, takže nenudí. Graficky je seriál slušný. Kresba se dá označit za standardní, animace působí přirozeným dojmem. Hudebně mezi anime nadprůměr. Hudební podmalování často působí dojmem komorního orchestru, hrajícího (ne)vážnou hudbu pro nenáročné. Taktéž spíše v západnějším stylu, jak mi povětšinou přišlo. Openingy a endingy jsou chytlavé, že si je budete broukat do kroku. (I když mi osobně u poslední série přijdou už slabší, nevím, můj osobní názor.)

Pokud vás neodradí délka, těšte se na dobrou podívanou. A ostatně, ani délka není na překážku, protože jak jsem psal, pořád se tam něco děje.

Mimochodem v sekci AMV je AMV nastříhané z tohoto anime.

04.11.2008 11:01:01
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one