banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Manga vs. Anime, část druhá - Rumiko Takahashi-Mermaid Saga

Druhá část miniseriálu Manga versus Anime. Které zpracování kterého příběhu je lepší? Mermaid Saga však nemá pouhá dvě zpracování, tudíž honem čtěte!
A jedem, jedem, jedem, jak s tureckým medem! Dnes vám všem přinášíme zápas Rumiko Takahashi versus Rumiko Takahashi. Hádám, že o InuYashovi jste slyšeli asi všichni, většina patrně i o Ranmovi a dalších, ale ty necháme být a zaměříme se na něco jiného, přesněji na Mermaid Sagu. Mimochodem, o této autorce se tu ještě jeden versus objeví, nezávisle na uveřejnění tohoto. (Čtěte: „až bude nálada“.)

Záznam dnešního zápasu bude trochu jiný než minule, protože se nám v disciplíně „Nejhrůzostrašnější příběh o mořské víle“ sešli hned tři soutěžící! (Rozhlasová hra se nedostavila k zápasu, z pro nejaponsky mluvícího člověka pochopitelných důvodů.) Pojďme se na ně podívat! A pokud jste je nečetli, najděte si starší články o Mermaid’s Forest a OVA Rumiko Takahashi.

Semifinále – Ningyo no Mori (1 OVA) + Ningyo no Kizu (1 OVA) VS. Ningyo no Mori (13 TV epizod)
1:2

První zápas dvou anime. 13 trpaslíků proti dvěma třičtvrtěhodinovým obrům. Jak dopadl? Ale, obrovi Ningyo no Mori se trochu podlomila kolena. Jakpak je to možné?

Především, páni scénáristé, jste si měli dát trochu pozor. Neodvedli jste sice špatnou práci, ale to OVA prostě působí drobátko staticky. Sice jste přidali fůru dramatičnosti, takže namísto obyčejného sražení náklaďákem hlavní hrdinka na začátku spadne z útesu, ale bylo to opravdu nutné? Doktor, který ji nalezl, stojící na útesu, vlaje mu plášť, brýle se blýskají odrazy blesků… no nevím, trochu moc to dramatizujete a ubíráte tak na svižném tempu, v němž vás TV bratříček o dost předhání. Úvod odehrávající se v třicátých letech je v podstatě nežádoucí. U Yuty je zbytečný, navíc není moc vysvětleno, proč Yutu, na pohled obyčejného muže, pronásleduje armáda. Z pohledu dvou (tehdy ještě mladých) sester zase působí jako spoiler. Navíc nikde není vysvětleno, kdo je to Mana, a celkově by člověk neznalý mangy nemusel OVA moc pochopit. Ovšem druhý obr, Ningyo no Kizu, bojuje urputně. Právě se pustil do potyčky se svým pozdějším zpracováním, rozděleným na dvě epizody! A je to prosím remíza! Ningyo no Kizu je v některých ohledech lepší. Příběh se více drží manga předlohy nežli OVA Ningyo no Mori a navíc obsahuje některé drobnosti, například hlavní záporák, 800 let starý pětiletý chlapec, (ano, je to tak) zřetelně šišlá, což mu přidává ještě větší dávku nevinnosti, která prudce útočí na vaše city, když ho vidíte chladnokrevně zabíjet. Celkově toto zpracování působí velmi slušně!

Je to však marné. Obě OVA jsou v pozdější TV sérii nahrazena čtyřmi epizodami, tudíž nám zbývá ještě dalších devět epizod příběhu, o dost obsáhlejšího a pokrývajícího větší část mangy.

Verdikt: OVA nejsou špatná, ale TV série je zkrátka lepší. Druhé OVA má spád i švih, které prvnímu chvílemi drobet schází, ale to ho skutečně nemůže zachránit. Za vše pochopitelně hovoří též i rozsah příběhu, který stihla obě zpracování převyprávět, protože zde TV verze vede na plné čáře. I tak však doporučuji se podívat na oboje už kvůli porovnání, protože OVA jsou ze začátku 90 let, (1991 a 1993) kdežto TV je z roku 2003. Rozdíl je znát nejen na animaci.

Finále – Ningyo Shirīzu (8 knih mangy) VS. Ningyo no Mori (13 TV epizod)
Dle Vás

A máme tu finále. Ostřílený veterán v podobě mangy, která vznikala dlouhé roky sem tam kousek, proti anime, které se rozhodlo svého příbuzného napodobit.

Nutno říct, že zápas je to poměrně vyrovnanější než první, protože anime jako by manze z oka vypadlo. Při čtení jsem byl dost překvapen, jak doslovně se scénáristé drželi předlohy. Z rozdílů mi utkvěl pouze detail, že v jedné scéně je jako pokusné zvíře v manze použita kočka, kdežto v anime akvarijní rybička. To je ovšem drobnost, která ani pro příběh není nijak důležitá. Jak jsem řekl, příběh je v podstatě totožný, ale…

Ale manga získává bod pro sebe. Do TV verze nebyly zapracovány jen dvě knihy, jako do OVA, ale sedm knih. Teď se podívejte výše a poznáte, že mangy je celkem osm knih. Poslední, v anglickém překladu Mermaid’s Gaze totiž vyšla dva dny před odvysíláním poslední epizody seriálu, tudíž se již nemohla zúčastnit televizního putování Yuty a Many za ukončením jejich nesmrtelnosti. Kdo ví, zda Rumiko někdy nenapíše ještě něco. Mermaid Saga je totiž považována za nedokončenou…

Dobrá, manga je v podstatě delší, ač ne o moc. Příběh je identický. Jak tedy rozhodnout? Prosím, cože? Ano, tamta slečna zakrývající si tvář vějířem? Že manga je lepší, protože celkově působí trochu mysterióznějším dojmem? No dobrá, ale co támhleten pán, cpoucí se krvavými bifteky? Že anime je lepší, protože v něm lépe vynikne akce?

No dobrá, každý má trochu jiný názor, to je na vás, které zpracování se Vám bude líbit víc. Jak říkám, stojí za to, seznámit se se všemi třemi a udělat si svůj vlastní konečný obrázek.

(Versus o Rumiko Takahashi mimo versus - menší porovnání mangy, anime a dorama Ichi Pound No Fukuin lze nalézt na našich stránkách v sekci „Dorama“.)

22.09.2008 19:14:58
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one