banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Manga vs. Anime, část první - Masamune Shirow

První část miniseriálu Manga versus Anime. Které zpracování kterého příběhu je lepší? Chcete to zjistit? Klikněte a přečtěte si první část!
Před nějakým časem jsem si řekl, že zjistím, co frčí mezi dnešními dětmi ve věku tak 7-12ti let, takže jsem se dal do pročítání několika blogů dětí této věkové kategorie. Jo, za mých mladých let jsme neměli možnost své dojmy sdělovat na internetu, takže jsem nemohl nikam psát, že Chip a Dale jsou prostě machři, nebo že komandér Riker je borec. To je však pro dnešní generaci bohužel minulost, protože dneska jsou jiné seriály, dle mého názoru horší nežli dřív, na nichž děcka ujíždí. Všiml jsem si ale zajímavého fenoménu, a tím jsou „versusy“. Ani byste netušili, jak je dneska mezi dětmi oblíbené psát příběhy, v nichž se utkají dvě různé skupinky jejich oblíbených hrdinů. No ovšem, já jsem podobné věci vymýšlel taky, ale když už jsem měl počítač, neměl jsem už moc chutí dělat zrovna tohle. Když se tedy internet hemží spoustou takřka identickým příběhů W.I.T.C.H. versus Winx, proč by se nějaký versus nemohl objevit i tady? Náš versus ovšem nebude jen šílený vír akce bez příběhu, ale malý dokumentární seriál Manga versus Anime, v němž budeme porovnávat vždy dvě různá zpracování jednoho příběhu a informujeme vás o všech kladech a záporech obou verzí, jejich rozdílech, atd. atd.

Tudíž, přivítejte první díl o klasikovi japonské kyberpunkové sci-fi jménem Masamune Shirow. Možná že toto jméno znáte díky takovým provařeným kouskům jako Ghost In The Shell nebo Appleseed, ale nebojte, nebudu omílat to, co každý druhý, ale vrhneme se na díla, která byla do anime podoby převedena před poněkud delší dobou. Tudíž nechť první zápas započne!

Black Magic (4 knihy mangy) VS. Black Magic M-66 (OVA film)
1:1

První zápas – remíza. Mohlo by se zdát, že je to proto, že autor mangy si sám napsal scénář, tudíž anime zůstalo autentické své předloze, ale… NE! O anime si přečtěte pár příspěvků zpět, dočtete se o akčním sci-fi odehrávajícím se v dle všeho poměrně blízké budoucnosti, v němž se vše točí kolem uprchlého androida M-66 a novinářky Sybel… Tudíž manga by měla být o tom samém, že?

Omyl, přátelé. Když jsem začal mangu číst, znejistěl jsem, zda náhodou nečtu jiný příběh. Ten je totiž o něčem úplně odlišném, a po nějaké novinářce v něm není ani vidu ani slechu. Dozvíme se, že inteligentní život se první vyvinul na Venuši. Venušané v podstatě nevědomky zapříčinili vývoj druhu Homo Sapiens, s nímž následně začali po nějaké době spolupracovat…

To je pouze pozadí příběhu. Hlavní zápletku však tvoří zápas umělých inteligencí a jejich boje o moc, který ale nikdy nevidíme přímo, pouze se o něm mluví. Tudíž se všechny strany snaží kout pikle a… ano, na Zemi se kují pikle tak, že se náhodou zblázní pár robotů M-66, proti nimž se musí nasadit nový model MA-77, který cvokne taky…

Poměrně mě překvapilo, že samotný příběh o zpitomělých androidech zabral skoro celé dvě knihy. Ve výsledku se tato část zdá o něco delší, než by byla potřeba. (Což ale není na škodu – ač svůj účel pro hlavní linii příběhu brzy ztratí, jedná se o zajímavou část.) Ve výsledku tedy celá manga osciluje mezi takřka space-operou ve stylu Star Treku či Star Wars, hemžící se mimozemšťany, a trošku hororovém příběhu z blízké budoucnosti, o vraždících androidech. Kombinace zvláštní, ale funkční. Mimochodem, asi jsem se nezmínil, že Venušané umí používat magii, že? Tento motiv mangu skoro staví do žánru techno fantasy.

Ve výsledku se zdá, že Shirow sám byl spokojen hlavně s androidskou částí, za což mluví už fakt, že v bonusech k manze podrobně rozebírá technické parametry M-66. Proto se patrně jako anime rozhodl zpracovat tuto půlku, v níž o nějakých Venušanech, boji umělých inteligencí (mimochodem, stejně jako později v Appleseedu, mají skoro všechny „nelidské“ postavy jména z řecké mytologie) není ani slovo.

Verdikt: Pro někoho, kdo viděl anime a udělal si tak obrázek o celé sérii, může být manga poměrně velkým překvapením. Film takto můžeme vnímat jako příběh navíc, který nebyl v manze vyřčen, za což lze Shirowa jen a jen pochválit, protože takto příběh pouze nepředělal do animované verze, ale též rozšířil. Proti tomuto tvrzení vystupuje však postava profesora Matthewa, který je v manze chladnokrevný, trošku vyšinutý vědec, toužící tvořit stále zabijáčtější roboty, kdežto v anime z něho udělali spíše roztržitého dědulu. (V této podobě je v manze k vidění v bonusech, coby chibi postavička.)

Dominion Tank Police (1 kniha mangy) VS. Dominion Tank Police a New Dominion Tank Police (dohromady 10 OVA)
1:1

(Tank SWAT 01 vynecháno – je podle novější mangy, kterou jsem nečetl)

A i druhý zápas nám skončil remízou. (O tomto anime se na našich stránkách článek již také nachází – trošku si zalistujte příspěvky dozadu) Pro mangu bod získalo to, že tvoří prostředek příběhu, kdežto dvě anime série se obhájily tím, že tvoří začátek a konec. Šokováni? Já jsem byl víc! První série anime končí tím, že zloduch Buaku nalezne podivnou okřídlenou bytost se zelenou pletí. Konec. Druhá série otevírá příběh, v němž se již Buaku nevyskytuje. Jak to?

Odpověď je prostá – stačí si přečíst mangu, v niž jsou vysvětleny události mezi oběma anime sériemi. Když jsem ji začal číst, čekal jsem ten samý příběh, jako v prvních OVA, ale trochu se mi nezdál sled událostí. Leona Ozaki, která v první OVA sérii k tankistům teprve nastupuje, je v manze již od začátku součástí jednotky. Navíc už vlastní svůj mikrotank jménem Bonaparte, jehož vznik byl v anime vysvětlen, kdežto zde ne. Mimo to, hned v první kapitole se setkáváme s onou okřídlenou bytostí (zvanou Greenpeace – „Haha!“ – pozn. red.) z konce OVA série. Prostě zmatek jako hrom. Ač byla manga sepsána dřív, než bylo natočeno anime, člověku připadá, jako když to Shirow (který oproti Black Magic na anime přímo nepracoval) takhle plánoval od začátku – vydá mangu, k níž bude časem dotočen anime prequel, který má vysvětlit pro neznalého člověka trochu zmatený příběh.

Verdikt: Manga a anime jsou rovnocenní bratři. Pokud si chcete užít celý příběh, zkrátka se na první podívejte na anime a pokračujte mangou. Druhou OVA sérii, New Dominion Tank Police, můžete ovšem zhlédnout i bez čtení mangy – ač se jedná o pokračování, díky absenci hlavního zloducha (ano, vysvětleno v manze), příběh příliš nenavazuje. (Druhou sérii však hodnotím jako napínavější.) Jednu věc však manze musím vytknout. Ač si i nadále udržuje odlehčený ráz, zloduch Buaku již nepůsobí tolik komickým dojmem, ale spíš jako skutečný zločinec, co se před ničím nezastaví. Omlouvá ho jedině to, že o sobě prohlašuje, že není zabiják, což také plní. Velkým plusem mangy je však veselá písnička o tanku, kterou si Leona jednou prozpěvuje…

První utkání je za námi. Masamune Shirow z něj vyšel s poměrně čistým štítem, což pro tak dobrého autora může být potěšující. Čekejte na další díl našeho dokumentárního versusu!

17.09.2008 19:34:49
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one