banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Manga vs. Anime, část třetí - Dragon Half

Třetí část miniseriálu Manga versus Anime. Které zpracování kterého příběhu je lepší? Znáte Dragon Half? Ano? Oba dva?
Jéééde, jééééde poštovský panáček, jéééde… Ehm, teda, co blbnu, nikdo nejede, ale přichází. Přesněji po delší odmlce přichází zase jednou náš dokumentární porovnávací versus. Nějak jsem sice nápady, o čem psát, měl, ale nemohl jsem se k tomu dokopat… Tak koho jsme si vzali dneska na mušku? Dragon Half. Jakožto anime vám to doufám nemusím představovat, přijde mi, že se jedná o titul poměrně provařený, který většina otaku považuje za jeden ze základních kamenů, kterým je třeba každého nováčka majznout po hlavě. Dvě OVA epizody plné šíleného humoru, se šíleným fantasy příběhem a šílenou, po většinu času chibi kresbou. Co víc chtít? Ano větší délku… A proto:
Dragon Half (3 knihy + bonus) VS. Dragon Half (2 OVA)
2:1

Navnaděn OVA sérií, začal jsem shánět mangu. Upřímně řečeno, sotva se příběh anime rozjede, je ihned utnut, a člověk se jakéhokoliv konce zkrátka nedočká. V tomto bodě by bylo dobré poznamenat, že obě OVA epizody byly vydány v době, kdy manga ještě vycházela, takže patrně posloužily jako reklama pro svou předlohu. Tím by se vysvětlilo, proč tam není žádný ukončený příběh – pěkně si to kupte a přečtěte sami, milí navnadění diváci.

Dobře, nebudeme chodit kolem horké kaše. Pokud sérii neznáte, položíme základní otázku – o čem to je? Poloviční lidská dívka, poloviční dračice Mink, je neskutečně zamilovaná do populárního zpěváka Dicka Saucera, který je však mimo jiné i nepřekonatelným drakobijcem, protože se drakům mstí za smrt svých rodičů. Čtete správně, téhle lásce očividně něco překáží. Jenže to je pouze kousek příběhu. Dál tu máme pana krále, který stále posílá zabijáky na otce mladé Mink, aby si mohl vzít jeho ženu-krásnou dračici. (Ne, teď mi věřte, ona se umí proměnit do lidské podoby a je to vážně kočka!) A tato dvě témata se jaksi spojí dohromady… O příběhu samotném se moc mluvit nedá, protože, ač je postaven na dějové linii podobající se RPG hře (mimochodem, klasické japonské RPG hry, jaké dnes známe už hlavně díky programu RPG Maker, toto dílo chvílemi paroduje) má spoustu více či méně logických (ale vždy šílených) odboček. Aneb – potřebuješ tohle, musíš udělat tohle. To ti zabere třetinu knihy. Uděláš to, vrátíš se, a pokračuješ v hlavním ději. Jo, je to jako hra.

Tedy, je i není, a tím se dostáváme k versusu samotnému. Toto schéma je totiž v anime k vidění všehovšudy jednou, kdežto v manze se stěží dopočítáte. Prvním střetem obou zpracování se tak stává boj o rozsah. Manga čítá tři knihy, což by se někomu mohlo zdát jako poměrně málo, ale věřte mi – to není žádných 10 kapitol po 15 stránkách. Oba tyto údaje si drobet zvyšte. Přečíst si tyhle tři knihy mi trvalo dobrý dvojnásobek času než tři svazky mangy, s nimiž se běžně setkávám. Navíc si ještě připočítejte bonusovou kapitolu, která vyšla mimo. (A je parodicky nazvaná Dragon Half Z.) Celkem se jedná o 66 kapitol. Tudíž, co se rozsahu týká, vyhrává jasně manga.

S rozsahem souvisí i příběh. V anime se dozvíme akorát o zamilovanosti Mink, jak se rozhodne najít lektvar, který ji změní na člověka, a vše je zakončeno brutálním turnajem, kterého se Mink účastní jen proto, aby získala peníze na cestu. (Která už v anime pochopitelně není. Ani nevím, zda je vůbec vysvětleno, kam chce vlastně Mink letět, přijde mi, že tento detail dost souvisí s dějem, který je přítomen jen v manze.) Stručně řečeno, tohle je děj první knihy, přičemž byl lehce změněn běh událostí a pár věcí přeskočeno. Manga tedy obsahuje přibližně sedmi-osminásobek příběhu, v němž si vychutnáme celou bizarní výpravu, excesy rodičů hlavních postav, (to jsou naprosto skvělé odbočky. V podstatě zbytečné, ale geniální) a mimochodem taky neskutečné množství fanservisu, který v anime (aspoň to na mě udělalo takový dojem) až tak znát nebyl. A hlavně tedy humor, to je středobod celé série. Tudíž, další bod pro mangu.

Posledním bodem bude zpracování humoru. Dám příklad podobného anime, a to Gokudou-kun Manyuuki. (Ach jo, další věc, na kterou bych se někdy podíval znova, ale kdy?) Tento fantasy seriál (článek najdete v hlubinách této rubriky) byl natočen podle knih, a já si upřímně nedovedu představit, jak ty knihy mohly vypadat. Humor seriálu byl totiž dost založen na grafické stránce a situační komedii. To samé platí u Dragon Halfu. Manga sice umožňuje pomocí obrázků tento způsob humoru vyjádřit lépe než jen text, ale jakmile tyto obrázky rozhýbete, dostáváte se na další úroveň. Některé vtipy přibyly, (kbelík se suchým ledem třeba – kdo ví, o čem mluvím, chápe) většina byla o dost vylepšena. Za způsob podání humoru dostává tedy bod anime.

Dodatečně bych ještě rád poznamenal, že překlad mangy do angličtiny, který jsem četl, byl poměrně precizní. Překladatel byl například schopen japonskou báseň, v jejíchž prvních slabikách na řádku je skryté poselství, převést do angličtiny, přičemž poselství i báseň stále dávaly smysl. Na fanouškovský překlad skutečně unikát.

Další věcí, (trochu mimo) které se v anime nedočkáte, jsou bonusové mikrokapitoly, které parodují detektivní a mahou shoujo série najednou. Humor zde kolikrát nechápal ani sám překladatel.

Shrnutí: Dragon Half sice jako anime doporučuji, ale jen pokud chcete upoutávku k manze. Je naprosto jasné, že trailer a samotný film porovnávat nelze, to samé platí u tohoto anime a mangy. Tudíž tenhle zápas berte spíš jako dvojité doporučení, nežli jako porovnání. A malé zamyšlení na konec – když je to taková sranda, viděl to skoro každý a zatím neznám člověka, co by se mu to nelíbilo, mělo to podobný úspěch i v Japonsku? A pokud ano, proč neudělali například TV sérii, co by měla (odhadem) tak 12-13 dílů? Já osobně bych ji bral…

19.01.2009 12:22:40
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one