banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Vezměte ryzí vesmírnou sci-fi, v níž figuruje mocné kosmické impérium. Zasaďte děj miliony let do minulosti. Teď přidejte pořádnou dávku buddhistických a šintoistických mýtů, parapsychologie, neskutečně šílené vědecko-mystické terminologie a všechno dohromady to protřepejte, promíchejte, rozmixujte, polovinu toho pořádně nepochopte, ale nechte to v sobě vyvolat velmi dobrý dojem. Vážení, právě jste si přečetli mangu Orion od Masamuneho Shirowa. Jedná se o jednu knihu, (kterou já četl rozdělenou do šesti sešitů – americké scany) která by dle mého názoru mohla být natočena jako zajímavý film, což se bohužel nestalo.

Dobrá, co děj? Vítejte v přetechnizované společnosti, v níž ale všechny stroje nepohání jakákoliv normální energie, ale magie, tudíž se zde setkáváme s dharma reaktory atd. (Pokud nejste lehce obeznámeni s pár mytologickými pojmy nebo aspoň neznáte chlápka, co si říká Buck Dharma, máte při čtení prostě smůlu.) Největší impérium této části galaxie si dá za úkol ohromnou věc – vymýtit ze světa všechnu špatnou karmu, čehož se má dosáhnout pomocí vyvolání devítihlavého draka jménem Yamata no Orochi, (pokud jste sledovali Kannazuki no Miko, tak tam je zapracován stejný mýtus. Mimochodem, ať jsem počítal jakkoliv, vždy jsem napočítal jen osm hlav) který má všechnu negativní karmu jednoduše pohltit. Nebezpečí v tomto pokusu však vidí klan Fuzen, jehož zástupce jako ochranu před smrtící příšerou vyvolá boha destrukce Susana, (ovšem, Susano no Mikoto, který dle pověstí draka zabil) jehož příchod však vede k nesmírnému zmatku, protože on ve svém vzteku zničí vše, co zahlédne. Do celého tohoto chaosu se navíc připlete ještě dcera klanu Fuzen Seska, (jste li trekkies, tohle jméno je vám možná trochu povědomé) která úplnou náhodou získá poměrně značnou magickou moc. Tak, teď z toho udělejte mysticky zaobalenou akci, která je však neskutečně ukecaná a hlavně nebetyčně šílená a poměrně vtipná. Nikde jinde jsem neviděl, jak kosmický křižník bojuje s bohem. Tedy, s bohem o velikosti člověka, s obřím bohem je to normálka.

Ač se děj může zdát poněkud jednoduchý, není to akční manga, kterou si může přelouskat každý blbec. Jak jsem řekl, jistý drobný přehled v mytologii vám docela pomůže při čtení, protože autor neustále na něco odkazuje. Je trochu s podivem, že tuhle věc Masamune napsal až po Ghost In The Shell a Appleseedu, protože takovýhle odklon žánru je velmi zvláštní.

Stručně řečeno si vás tato manga nesnaží získat zběsilou akcí, humorem, krásnými hlavními hrdinkami nebo kdovíčím dalším. Ač se zde ode všeho vyskytuje trošku, hlavní je příběh. Zvláštní, zpola technický, zpola mytologický příběh.

21.09.2008 10:30:26
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one