banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

OVA podle Rumiko Takahashi

Slibovaný článek o starých OVA Rumiko Takahashi. Rumic World, původní Mermaid Saga a One Pound Gospel. Klikněte!
Šest OVA epizod podle mang Rumiko Takahashi. V dnešní době těžko sehnatelné, považuji za velké štěstí, že se mi podařilo najít torrent obsahující VHS ripy. Jedná se o OVA s úctyhodnou délkou padesáti minut natočená podle tří oneshotů a dvou sérií mang. Díky jejich délce rozeberu jedno OVA po druhém.

Jméno: Fire Tripper / český název sporný

Žánr: akční, historické, cestování časem, romantika

Název je trošku zvláštní. Fire Tripper je sice anglicky, ale pokud jsem to pochopil, japonský název snad ani neexistuje. Slovo Tripper se dá přeložit jako „výletník“, ale také jako „spoušť, přepínač“. Patrně slovní hříčka – oba názvy i sedí.

Příběh pojednává o tom, jak ve středověkém Japonsku jednou během požáru zmizela malá dívka. Její bratr jí viděl, jak náhle, když na ní padal hořící trám, prostě zmizela a nikdo jí už nikdy nenašel. Suzuko se dostala do moderní doby, kde poklidně žila do svých sedmnácti let s rodinou, která jí adoptovala. Jednoho dne ale, když šla domů se svým malým bráškou, došlo k explozi nádrží s plynem a… Suzuko se ocitla opět ve středověku, kde se setkala s bojovníkem jménem Shukumaru. Pomalu si zvyká na život zde, ale jednoho dne – při požáru, během nějž náhle zmizí malá dívka Suzu (chňáp?) se jak Suzuko, tak Shukumaru dostávají zpět do dnešní doby. Suzuko při ošetřování Shukumarových zranění ale zjistí, kdo je kdo a kdo se kdy kam dostal…
Jméno: The Choujo (The Supergal) / Maris the Chojo / Superděvče Maris

Žánr: sci-fi, komedie

Maris je policajtka, dříve se živící wrestlingem. K předešlé práci měla předpoklady – její fyzická síla se rovná šestinásobku lidské síly, což nám ukáže hned na začátku, když holýma rukama zneškodní partu ozbrojených mimozemšťanů. Následně ovšem díky menší neopatrnosti značně poškodí vlastní kosmickou loď, dle slov jejího velitele už třetí. Maris totiž musí nosit zvláštní postroj, který má držet její sílu na uzdě…

Po úspěšně vykonané akci a nepovedené dovolené dostává Maris další úkol – má osvobodit ze zajetí syna miliardáře Matsushity. Maris je hnána vpřed vidinou hromady peněz.

Mimo penězi posedlé Maris musím ještě zmínit postavu jejího parťáka Murpyho, který je typickým představitelem japonského zobrazení lišky, včetně tradiční přeměňovaní magie. Krom toho, v pasáži, kde je Maris na dovolené, se na pláži, kolem níž prochází, mihnou postavy Lum, Atara, Tena, Ryuunosuke, jejího otce a vodního démona, všichni z Urusei Yatsury. Holt, přeci jen dobrodružství z dalekého vesmíru, že.

Jméno: Warau Hyouteki / Laughing Target / Smějící se cíl

Žánr: horor

Tohle dílo to mělo těžké. Spousta fanoušků nebyla schopná pochopit, proč občas Rumiko udělá nějaký ten horor, když jinak píše samé komedie a navíc přímo o anime se říká, že nedopadlo nejšťastněji. Já osobně jsem si ho tedy docela užíval. Pokud máte zájem o jeho předlohu, tak se dá stáhnout v češtině z MangaČesky. (odkazník vpravo)

Pokud máte rádi japonské horory, přijdete si na své. Příběh začíná poměrně nevinně – dívce Azuse za podivných okolností zemře matka. Jelikož právě ona byla její poslední příbuznou, tak Azusa odjíždí do Tokia za svým bratrancem Yuzurem, jenž je současně i jejím snoubencem. Jenže Yuzuru toto zasnoubení dnes už považuje za legrácku z dětství a má přítelkyni. A právě na ní začne Azusa žárlit. Na nebohou dívku se náhle, zničehonic vysype okno, někdo po ní v šatnách střílí z luku…

Azusa má totiž dvě vlastnosti. Tou první je, že je příliš upnutá na Yuzura. Tou druhou, že je posedlá démonem.

Horor poměrně sugestivní. Díval jsem se na něj v noci a když jsem poté šel na záchod, tak jsem málem nadskočil, když jsem ve tmě v obýváku zahlédl přes křeslo přehozený světlý svetr.

Jméno: Ningyo no Mori / Mermaid Forest / Les mořských víl

Ningyo no Kizu / Mermaid`s Scar / Jizva mořské víly

Žánr: horor, fantasy

Původní verze seriálu, o němž je v této sekci článek také. O příběhu se nebudu rozepisovat. První díl byl v remaku zpracován v epizodách 4 a 5, druhý zase v 12 a 13. OVA se drží manga předlohy méně, nežli pozdější seriál. Ten se jí drží na 99%. Kapitola Mermaid’s Gaze nebyla bohužel nikdy zpracována.

V prvním díle je nám nastíněna situace v Japonsku někdy po první světové válce. Nepříliš jasná scéna, v níž vojáci zastřelí Yutu (proč?) je střídána s událostmi, jež se děly v této době v rodině Kannagi – o sestrách Towě a Sawě a znetvoření jedné z nich krví mořské víly. Dále už je příběh stejný. Nic víc. Sice jsem napsal, že se drží mangy méně, v jednom době však je to naopak – scéna s Manou v koupelně, následné hmátnutí na prsa a facku tehdy scénáristé nevynechali.

Mermaid’s Scar se drží mangy více. Příběh o nesmrtelném chlapci, jenž dává ženám maso mořské víly, aby měl nesmrtelnou matku, je stejný jako v pozdějším zpracování. Nutno ale uznat, že později omezili násilí a krvavé scény. Zobrazení souboje Yuty se ztracenou duší je zde vyobrazeno takovým způsobem, že jsem párkrát měl dojem, že se rozloučím se snídaní. Sice hektolitry krve a chlapeček Masato mi přišel drobet větší než byl zobrazen později, což mi nesedělo, (navíc si trochu šlapal na jazyk) ale v některých místech se mi velmi líbil soundtrack a jak mi první díl přišel oproti remaku slabší, tohle můj dojem zlepšilo.

Manga má osm částí. Zde jsou zapracovány jen dvě. Kdo má zájem vidět zpracovaných sedm, stejně se musí podívat na TV sérii.

Jméno: Ichi Pound no Fukuin / One Pound Gospel / Jednolibrové evangelium

Žánr: sportovní(box), komedie, romantika

Název v sobě kombinuje profese hlavních dvou hrdinů. Jedna libra je váhová jednotka – prvním hrdinou je boxer, který se ne a ne udržet ve své váhové kategorii. A evangelium? No, druhým hrdinou či spíše hrdinkou je jeptiška. Možná se ptáte, co tyhle dva mohlo svést dohromady. Odpověď je jednoduchá – hlad. Kosaku je mladý boxer, který je ale dost mlsný, takže, protože je velmi nadějný, ho jeho trenér nutí držet neustále dietu a skoro nejíst. A právě kvůli nesnesitelnému hladu Kosaku omdlí před kostelem, kde se ho ujme sestra Angela a nakrmí ho. Angela ještě není členkou řádu… což udržuje Kosaka při naději, protože se do ní zamiluje až po uši…

Kosaku se rozhodne, že bude tvrdě cvičit a držet dietu. A právě jednou, když běží po městě a zkouší si údery, někoho náhodou udeří…

Druhého dne je Kosakovi vzkázáno, že ho na zápas vyzývá bývalý olympijský vítěz boxu… A následně se nám rozjíždí drama o tom, jak správně hubnout, vyjádřit jeptišce lásku a hlavně se nepozvracet během zápasu!

Natočeno podle mangy, která postupně vychází už pěknou řádku let, vždy tak jednou za nějaký ten rok kapitola a vypadá to, že asi ještě není ukončená. Někdy si jí snad taky přečtu…

30.12.2007 20:25:20
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one