banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Shounen Onmyouji

Jméno: Shounen Onmyouji

Počet dílů: 26 TV epizod

Žánr: akční historická fantasy

V první řadě bychom se měli optat, co je to onmyouji? Chcete li načerpat trochu informací na toto téma, zalistujte si příspěvky dozadu a najděte si krátký článek o manze (spíš než poněkud odlišném anime) Tokyo Babylon, které podává náhled na tuto problematiku z moderního pohledu současné doby. (Tedy, článek vám bude k ničemu, ale dozvíte se, kde stáhnout mangu v češtině.) Zkráceně – onmyouji je japonský mystik, věštec, apod., v tomto seriálu je však důraz kladen hlavně na roli exorcisty vyhánějícího démony.

Dále je nutné zmínit, kdo je to Abe no Seimei, který vystupuje jako jedna z hlavních postav, (po prvních pár epizodách jsem spíše čekal, že bude v pozadí, ale to se záhy změnilo) přesněji je dědečkem hlavního hrdiny, třináctiletého Masahira, který zdědil jeho talent. Jedná se o dle všeho skutečnou historickou postavu, nejslavnějšího onmyoujiho v dějinách Japonska. Pro více informací použijte Wikipedii, zábavnou formou byl tento člověk ztvárněn také v anime Abenobashi Maho Shotengai. (Magická obchodní pasáž Abenobashi.)

K příběhu lze říct, že se jedná o typickou shounen bojovku, takže příběh (v anime jsou postupně dva) se točí kolem mocného nepřítele, pokud možno pradávného démona, který přišel, a rozhodl se drobet škodit, či alespoň jenom zničit celý svět. Zpočátku jsem čekal něco ve stylu Amatsuki, (alespoň na mě tak působilo prostředí) ale záhy jsem musel uznat, že se tento seriál spíše podobá InuYashovi, ačkoliv bych řekl, že v poměru akce/dialogy byl Shounen Onmyouji zaujal pozici u akce, InuYasha uprostřed a Amatsuki je spíše na straně více či méně konverzačního seriálu. Děj je sice skromnější, ale musím přiznat, že jako odpočinkové (a bišíkové ~ říká Dara) koukání (poslední dobou jsem měl rozkoukány spíš dost ukecané seriály) to svůj účel splnilo. Pokud máte zájem o akční fantasy plnou démonů, mohu vám tento seriál vřele doporučit.

Mimochodem jsem také očekával trochu větší prohloubení romantické části příběhu, ale autoři patrně nechtěli zabíhat do „dívčích“ motivů, takže po první půlce seriálu jako když romanci utnou, a mimo pár na toto téma prohozených vět se k němu vrátí až v poslední epizodě po závěrečných titulcích.

Co se animace a kresby týká, je na slušné úrovni. Takový průměr, pro mě oživený poměrně pěkně navrženými postavami dvanácti „shinshou“. (Víceméně bohové.) Občas jsem tedy sice postřehl opakující se záběry v akčních scénách, ale to jsem zatím nalezl v těchto situacích u 90% anime.

Soundtrack obsahuje pár zajímavých skladeb, ale jinak mně, j-popem nezasaženého, opening ani ending nepřišel takový, abych je vždy nepřeskakoval. (Zatímco Dara už urputně shání alespoň opening a oba endingy do své sbírky.)

Chcete li si odpočinout u spousty zběsilé magicko-božsko-démonické akce, na Shounen Onmyouji se klidně podívejte. Chcete li však především historický seriál, podívejte se spíše na Amatsuki. Ač zde bylo zpočátku poměrně dost různých historických drobnosti a postřehů, po čase se záhadně kamsi vytratí.

05.03.2009 21:09:15
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one