banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Spice and Wolf

Jméno: Ookami to Koushinryou/ Spice and Wolf

Počet dílů: dvě série po 13 dílech + 1 OVA. Rozhodně zatím.

Žánr: fantasy


Jak je nějaký seriál až podezřele moc oblíbený, většinou si řeknu „ruce od toho“. To však není případ Spice and Wolf, které, ač se zdá být poslední dobou populární až běda, rozhodně není kouskem, který by byl schopen překousnout každý náctiletý narutard. Popularita tohoto díla tkví v silném příběhu, dobře podaných pseudohistorických reáliích, zajímavých postavách a jisté nenásilnosti, s níž je nám toto vše předkládáno.

Ač se jedná o fantasy, není to žádný meč a magie. Svět, v němž se seriál odehrává, je sice fiktivní, ale jeho předobrazem je zcela jasně Evropa raného novověku, konkrétně bych to odhadoval na Rakousko, Německo (v několika záběrech jsou jasně vidět německy psané texty) a patrně též sever Itálie. Veškeré fantastické motivy tady obstarává všehovšudy pár postav mytologického rázu, jež jsou však s postupem lidské společnosti a hlavně (není to přímo řečeno, ale je to zjevné) křesťanské církve již dávno na ústupu. Takovou postavou je právě Horo (či v některým překladech Holo) – vlčí pohanská bohyně úrody, přebývající v jedné malé vesničce, která se rozhodne vydat zpět domů na sever. Za tímto účelem si „stopne“ projíždějícího kupce jménem Lawrence Craft. Ten, ač je zpočátku celkem slušně vyjukaný, co se to děje, nakonec Horo bere s sebou a vydávají se na cestu.

Víceméně se dá říct, že „cílem je cesta samotná“. V průběhu dvou sérií sice dvojice zjišťuje, kde asi je vesnice Yoitsu, z jejíhož okolí má Horo pocházet, ale většinu času jsme svědky kupeckého handrkování, spekulací, zda měna posílí, či ne, atd. Stručně řečeno hlavní hrdinové stále ještě nedorazili tak, kam chtěli. V druhé sezóně se tvůrci soustředili více na vztah dvou hlavních hrdinů, ale povětšinou nám seriál nabízí pohled, jak vlastně funguje běžný denní život ve fantasy světě, či spíše v našem vlastním před pár staletími. Žádné hrdinství, žádné epické souboje, jen denní trable obyčejných lidí.

Graficky je seriál vyveden nádherně. Po stránce reálií se člověk až diví, že Japonci byli schopni vystihnout Evropu tak věrně. Města vypadají jako obkreslená z historických center raně renesančních/pozdně gotických měst, kostýmy postav odpovídají také velmi pěkně, ač jsem se chvílemi zarážel nad Lawrencovým kabátem, jenž mi přišel drobet moderní. Hudební podmalování tvoří historická hudba, mým uším milá, openingy jsou baladické a endingy spíše hlavně zábavné. (Ending první série jsem nikdy nevynechal, přičemž po pár dílech jsem si ho už i zpíval, jelikož je nazpíván anglicky.)

Opět jednou seriál, u něhož se musí i myslet, jenž nabídl zajímavý příběh, prostředí i postavy. Dostalo se na drama, romantiku, tajemno i humor. Za poslední rok jsem příliš anime neviděl, ale tento seriál si troufám označit za to nejlepší, nač za tu dobu narazil, a v mém pomyslném TOP XY by se rozhodně umístil na prvních příčkách.

P.S. – též jsem našel dva bonusy, přičemž druhý je čtyřminutová rozcvička, kterou vede Horo. Sice si asi těžko všichni procvičíme vlčí ocas a uši, ale je to rozhodně efektivní způsob, jak dostat líné otaku ze židlí a donutit je cvičit.

24.12.2009 00:45:48
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one