banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Starship Operators

Jméno: Starship Operators

Počet dílů: 13 TV

Žánr: sci-fi (space opera)

Dlouhou dobu jsem hledal anime, které by bylo jako Star Trek. Nakonec jsem uznal, že to je skutečně těžké hledání, tak jsem začal zase po několika letech koukat na nepřekonaný originál… Jednoho dne ovšem svitla naděje v podobě seriálu Starship Operators, s nímž jsem se seznámil na jednom conu, kde běžely dvě epizody, sledované velmi malým počtem lidí, což možná bylo zapříčiněno neexistencí českého překladu. První dvě epizody se mi celkem zalíbily, takže jsem se podíval na seriál na celý…

Co se příběhu týká, přišlo mi, že začátek zavání inspirací filmem Khanův hněv (Star Trek, film druhý). Také loď plná nezkušených kadetů, (samé ženské skoro!) která se dostane do své malé soukromé války… Jako originální prvek ovšem hodnotím, že se milá loď Amateras financuje tak, že je na její palubě natáčena reality show, která je okamžitě po celé galaxii velkým hitem. Příběh je jinak v podstatě o bitvách ve vesmíru, vztazích mezi hlavními postavami, politickém intrikaření apod. Zkrátka věci, které člověk v dnešním pojetí space opery může očekávat na každém kroku. Co ovšem jako space opera nepůsobilo, byla technika. Pokud se seriál odehrával na povrchu planet a neměli jste před očima plasmová těla a warpové motory, dočkali jste se automobilů, mobilních telefonů a dalších technických zázraků, jež i svým vzhledem vypadaly jako absolutně dnešní a ne z doby za pár set let.

Chtěl jsem se drobet rozepisovat, ale když nad tím tak přemýšlím, tak tentokrát spíše jen shrnu silné a slabé body seriálu. Za silný bod považuji bitevní scény, které, ač grafiku občas (naštěstí ne moc často) kazily pokusy o neuměle vypadající trojrozměrnost, nám nabízí efektní přesuny mezi miliony kilometrů vzdálenými loděmi, vypadající jako z pohledu kamery rychle letící sondy. Samotné bitvy působí velmi reálným dojmem, pokud to tedy u sci-fi lze říct. Prostě na mě způsob, jakým zde lodě bojují, zapůsobil dojmem, že jednoho dne by to tak mohlo doopravdy vypadat. Podívejte se na to, pochopíte mě. Za další silný bod považuji, že se žánrově nejednalo ani trochu o mecha, což bylo v případě anime docela originální.

Slabý bod byl více méně jeden, ale zato poměrně zásadní. Pokud se ptáte jaký, odpovím vám: množství postav. Seriál je natočen podle knižní série, která již má celkem slušný počet svazků, takže se člověk skutečně nediví, že při převodu na třináctidílný seriál došlo k tomu, že do poslední epizody máte v postavách zmatek a nevíte, kdo je kdo (a jste rádi, když někoho zabijí). Skutečně výrazné postavy jsou zde možná tak čtyři. Navíc ke guláši v mé hlavě přispívalo, že namísto, aby měly hlavní postavy nějaké jasné funkce (šéflékař, šéfinženýr...), tak zde máme spoustu lidí, o nichž jen mlhavě tušíme, co jsou vlastně zač. A kapitána lodi bych nejradši kopnul, protože nerozhodnějšího kapitána lodi jsem snad ještě neviděl.

Na závěr se snad dá ještě říct, že kresba celkem ušla a hudba mě upřímně řečeno ničím nezaujala, protože k space opeře se mi zrovna moc nehodila. Pokud máte rádi Star Trek a anime současně, račte se podívat na Starship Operators, protože vás seriál rozhodně na nějakou chvilku zabaví a snad se vám bude i líbit. Skutečně nebyl špatný, ač jsem čekal něco trochu jiného.

(Chtěl jsem sem dát ještě nějaký obrázek, ale všechny, co jsem našel, byly stále na jedno brdo a DVD se seriálem je zrovna půjčené.)

15.09.2009 20:07:32
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one