banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Amatsuki - titulky - dokončeno

Amatsuki - titulky - obrázek

Amatsuki - titulky - obrázek

Lekce historie a mytologie pro každého, kdo má zájem. Zacestuje si s Biši-fansubs do minulosti při sledování fantasy seriálu Amatsuki a poznejte Tokidokiho, Kuchihu, Bontena a mnoho dalších lidí i démonů.

Primárně překládáno na J&A Fest

Více informací o tomto anime zde.

Poznámky k překladu: Pokud budete sledovat verzi od Ureshii, na níž jsou titulky časovány, nedivte se, že nepřekládám všechny jejich kulturně-historické poznámky. Ne že by občas nebyly zajímavé, ale zhruba polovina jich je pro příběh úplně zbytečná, například věci typu "dětská písnička původem z oblasti XYZ". Tyto poznámky budu kdyžtak psát sem.

Co se týká názvosloví démonů, tak "youkai" do angličtiny bylo přeloženo jako "spirits". Česky jsou to duchové, ale nechápejte je jako strašidla, ale spíš jako duchy přírody a věcí. Je to proto, aby se démoni/youkai nepletli s "ayakashi", (zpočátku je Ureshii nechávali jako "ayakashi", pak z nich udělali jen "demons", já mám "démony" od začátku) které bych označil za "vyšší démony".

Vysvětlivky v epizodě 3, pro příběh zbytečné, ale kdyby někoho zajímaly: v ohnivém voze jezdí démoni, hledající hříšníky. Momotaro je legendární postava chlapce, co byl nalezen ve velké broskvi a později se stal zabijákem zlobrů/démonů. Shuten Douji byl zlobr s ohnivě rudými vlasy. Aizu je oblast severně od Eda (Tokia). Sakamoto Ryouma byl nacionalista stojící v opozici proti šogunátu a důležitá postava při modernizaci Japonska. Když Shamon mluví o zen-buddhismu, poněkud (sám neví zda dobře) zvláštně cituje cosi o hledání odpovědi na otázku. Patrně myslí zenovou zkoušku, kdy je žákovi dána nesmyslná hádanka (koán) a on na ni musí hledat odpověď nekonvenčním způsobem. (Je neřešitelná, ale během řešení má žák dosáhnout osvícení.)

Epizoda 4: Tengu jsou mýtické bytosti, které bych označil za "ptačí lidi".

Balíček všech třinácti epizod zabalených ve formátu rar. Časováno na release od Ureshii.

Amatsuki 1-13

Pro titulky na jednotlivé díly rozklikněte článek.

Překlad již kompletní

12.10.2008 20:09:56
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one