banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla
Název: Yamato Nadeshiko Shichi Henge / Perfect Girl Evolution
Episody: 10
žánr: komedie, romantika, bišíci

Bylo nebylo jedno zámku podobné sídlo, ve kterém žili čtyři bišíci a jeho správce, asi sedmiletý Takeru, syn majitelky. Všichni bydlí spolu, protože z nějakého důvodu nemohou žít se svou rodinou a každý z nich si s sebou přinesl nějaké problémy, které se jim postupně více či méně daří řešit. Skutečná paní domu neustále někde lítá (doslova) a hledá novou životní lásku. Jednoho dne přednese klukům neodolatelnou nabídku - budou moct v sídle žít zadarmo, když z její neteře udělají dámu. Ale jak to tak bývá, má to háček. Tím háčkem je sama neteř Sunako. Je totiž hikikomori. (Pro neznalé - osoba, co nechodí ven, s nikým radši nemluví a v tomto případě miluje horory a různé obskurnosti.)
Yamato Nadeshiko shichi henge je proto často překládáno jako "Perfect girl evolution" tedy něco jako "Vývoj dokonalé dívky". Ovšem původní název v sobě skrývá mnohem víc. "Shichi" znamená "sedm", takže by to mělo být "Sedm vývojů dokonalé dívky" (Sedm kroků vývoje dokonalé dívky). A kanji pro "Henge" se čte "henka" a pak je to "vývoj/evoluce" ale pokud se jako v názvu čte "henge", pak znamená "duch/zjevení". Což po zhlédnutí dává rozhodně větší smysl :-). Mimo to v Japonsku je "sedm duchařských příběhů" často spojováno se školními záhadami. (Převzato z "notes of doom" od suberské skupiny GiriGiri. Pokud rozumíte anglicky, rozhodně doporučuju si tyhle jejich poznámky pročíst. Klidně i k jiným sériím.)

Předlohou byla manga od Tomoko Hayakawy (stále vychází), podle které vzniklo i pětadvacetidílné anime, které mělo pro mě trochu nezvyklou kresbu. Pro účely dorama bylo přidáno pár postav. Především malý Takeru. A poněkud pozměněny jednotlivé příběhy, ovšem to hlavní - pohnutky postav a hlavní příběh zůstaly stejné. Také je v hrané verzi těžké dělat z lidí chibíky, takže Sunako ztrácí svoji superdeformovanou podobu, ale místo toho má jiné speciality. (Jako že mlátí hlavou všechna "zářivá stvoření" se kterými přijde do příliš blízkého kontaktu.) Jednotlivé díly fungují celkem slušně i samostatně - udrží si divákovu pozornost a zároveň navnadí na sledování dalších. Postavy se vyvíjejí, a i když hlavní je Sunako a Kyouhei, i ostatní dostanou prostor pro řešení svých vlastních problémů.

Kyouheie hraje Kamenashi Kazuya (One Pound Gospel, Nobuta wo Produce, Gokusen 2), který zároveň nazpíval (skupina KAT-TUN) úvodní písničku Love yourself ~Kimi ga Kirai na Kimi ga Suki~. Sunako hraje Oomasa Aya (Kayama Rika v Mei-chan no Shitsuju), dále hrají Tegoshi Yuya, Uchi Hiroki, Miyao Shuntaro (mimochodem asi celkem známý japonský baleťák) a další. To jen aby bylo jasno, na jaké bišíky se těšit.

Pokud jste ještě žádné dorama neviděli a ani nekoukáte na anime, tak s tímhle dílkem bych nezačínala. Přeci jen si člověk musí u Japonců na některé šílenosti zvykat. Ale pokud už něco znáte, tak bych YamaNade přirovnala nejspíš k Atashinchi no Danshi. Nejen proto, že sídlo je nejspíš stejné :-). Ale i celkové vyznění je podobné a hlavně je to z podobného světa, kde jsou lidi neuvěřitelně bohatí a můžou dělat různé šílenosti, kde se zjevují duchové a kde Popelky najdou svého prince.

Název: Mei-chan no Shitsuji (Meiin sluha)
Episody: 10
žánr: komedie, romantika

Viděli jste Hana-kimi nebo Atashinchi no Danshi a máte chuť na něco podobného? Na romantiku smíchanou se známou japonskou ujetostí? Pak je Mei-chan no Shitsuji ta správná volba. Námětem je vlastně stará známá variace na Popelku, takže nic nového, ale zase málokdy zklame. Tak tedy:

Mei-chan bydlí a pracuje se svými rodiči v malém občerstvení s udonem. Jednoho dne se ale stane neštěstí a oba rodiče zahynou. Před Mei se objeví člověk, který říká, že je její sluha. Tak se Mei dozvídá, že její otec pocházel z bohaté rodiny a pokud ona nastoupí na školu Svaté Lucie a stane se z ní dáma, má šanci majetek podědit.

Na škole samozřejmě studují jen dětičky z bohatých rodin, vlastně samé dívky a každá má svého sluhu. Stejně jako odteď Mei-chan. Vztahy mezi sluhy a děvčaty jsou velmi speciální. ("Nezucchi..."). Jak se Mei popere s novým prostředím, s překážkami i se svým sluhou už musíte zjistit sami.

Mei-chan hraje Eikura Nana (Proposal Daisakusen, Maison Ikkoku). Je zvláštní jak v "chudé" verzi vypadá taková oplácaná ale jako "dáma" na škole už ne. Ale co si budeme povídat, hlavním tahákem bude určitě Mizushima Hiro jako sluha Shibata Rihito (Namba v Hana-kimi, Zettai Kareshi). Jeho výrazy jsou fascinující. Pro ty, co mají radši něco exotičtějšího je tu Mukai Osamu s bílými vlasy, které na něm překvapivě nevypadají divně. Mezi dalšími je třeba Kyo Nobuo, který vypadá úplně jinak než Oscar M. Himejima z Hana-kimi. Samozřejmě se tu vyskytují i krásky opačného pohlaví, ale přeci jen je to dílo cílené na ženy, že.

Exteriéry představuje především velký park, do kterého je trošku uměle zasazena budova školy. Tam je hlavní místností známý prostor se dvěma schodišti po stranách vedoucími na balkonek a prý je to třída. I když na takovéhle škole by člověka nemělo překvapovat nic. (Ani ředitelka čtoucí neustále mangu One Piece.) Jak je to s hudbou? Tak přiznám se, že mi všechno přehlušila ústřední skladba My Sunshine od Rock'a'trench, které se ne a ne zbavit (a která se dá celkem snadno vygooglit). A kdyby někdo chtěl, dá se najít i překlad mangy (není celé), který se pravděpodobně od dorama v některých momentech celkem hodně liší, ale ještě jsem nečetla.
Dodatek: tak jsem začala číst mangu. Liší se opravdu dost, poslala bych jí asi jako mnohem drsnější (nahota, sex O_o ), ale na druhou stranu i ví shoujo. Stále ale není dopřeložená a asi ani dovydávaná.

PS: Pokud znáte nějaké dorama v podobném duchu, sem s ním! Ať mám na co koukat.

Název: Atashinchi no Danshi (Kluci z mojí rodiny)
Episody: 11
žánr: komedie, obrácený harém (prostě bišíci)

Mineta Chisato je dvacetiletá dívka, která žije jako bezdomovec, protože její otec nadělal velké dluhy. Chisato se tak snaží utéct před lichváři, kteří chtějí zpět peníze. Při jednom takovém útěku se objeví princ... tedy vlastně spíš král, majitel velké firmy s hračkami Okura Shinzo. Ten jí nabídne, že její dluh splatí, když si ho vezme. Zbývá mu totiž jen měsíc života. Shinzo ale nebyl na světě úplně sám, adoptoval šest chlapců, kteří se měli stát dědici jeho impéria. S nimi teď musí Chisato bydlet v podivném hradě, naučit se s nimi vycházet a ukázat jim, co to je rodina a přátelství. Každý z kluků má totiž komplikovanou osobnost, svoje problémy a nálady. Do toho se ještě plete skupina "ochránců" Chisato z jedné internetové kavárny, kde pracuje její bývalý spolužák.

Na filmování se podílela v podstatě stejná skupina lidí jako na Hanazakari no kimitachi e a řekla bych, že je to na výsledku vidět. Přijde mi, že tohle dorama má v něčem podobnou atmosféru, i když je bráno rozhodně méně vážně, pravděpodobně proto, že i scénárista (tak?) je stejný. Přesto se dočkáme dramatických chvil, nějaké té romantiky a samozřejmě překvapivých odhalení.
Hlavní postavu tu po delší odmlce ztvárnila skvělá Horikita Maki (dále taky Nobuta wo Produce nebo Densha Otoko). Jejího zachránce a manžela hraje Kusakari Masao (hrál např. i v Kiině, o té snad někdy příště). No a jednotlivi synové, kteří rozhodně nejsou k zahození, jsou Kaname Jun, Okada Yoshinori, Mukai Osamu, Yamamoto Yusuke, Seto Koji a nejmladší Okayama Tomoki.

To je zatím vše, ještě jsem to sama nedokoukala. Zdá se, že ještě letos vyšla jednosvazková manga, kterou napsal/a scénárist(k)a.

Název: Ichi Pound No Fukuin / One Pound Gospel

Počet dílů: 9

Žánr: komedie, romance, sport (box)

Jako první jsem viděl anime, (jež jsem mimochodem i přeložil a můžete ho nalézt v sekci „Titulky“) které zachycuje pouze pár kapitol mangy od Rumiko Takahashi. (Autorky InuYashi, Ranmy ½, Urusei Yatsury…) Poté jsem se podíval na dorama a přečetl si mangu. (Ne celou, pouze 3 knihy ze 4. Poslední jsem dosud nikde nenašel.) Pokud bych měl vyjádřit, které zpracování se mi líbilo nejvíc, vyhrálo by jasně dorama. Nejenže zachycuje z mangy podstatně více než anime, ale také celý příběh dost rozšířilo a vylepšilo o mnoho detailů.

Takže, o čem že to vlastně je? Devatenáctiletý profesionální boxer Kousaku Hatanaka má ve svém životě hned dva problémy. Prvním problémem je jeho apetit, díky kterému se mu občas stane, že překročí povolený váhový limit pro zápas, což vede k diskvalifikaci. Problémem číslo dva je jeho milostný život, neboť se zamiloval do budoucí jeptišky Angely, která kvůli němu často zvažuje, zda složí řeholní slib, či nikoliv..

Většina epizod se točí kolem nějakého zápasu, z nichž některé jsou podle mangy, jiné si scénáristé přidali sami. Během celého seriálu se navíc snaží Kousaku Angele zalíbit, ač jeho metody jsou… poněkud zvláštní. Posledních několik epizod se točí kolem velkého dluhu, který Angela nevědomky udělala a jediný, kdo ji z něho může osvobodit jen Kousaku, který aby dluh zaplatil, musí porazit japonského mistra boxu v jeho váhové kategorii. Jako vedlejší příběh je občas pár minut ze života syna majitelky tělocvičny, kde Kousaku cvičí, a ostatních boxerů. Dorama se jinak celkově vyhýbá části příběhu, obsaženém v anime. (Jehož shrnutí je na zde stránkách též.)

Největším přínosem seriálu je však lepší prokreslení postav. V manze se celý příběh soustřeďuje hlavně kolem Kousaka, Angely a trenéra Mukody, který v tomto seriálu není. Jeho funkci plní majitelka tělocvičny a trenér Mitaka. (Zvláštní, stejné jméno má trenér tenisu z Maison Ikkoku, dalšího díla Rumiko Takahashi.) Více prostoru také dostávají v manze bezejmenní ostatní boxeři, matka představená a pár dalších drobnějších postav.

Co se týká hereckého obsazení, hlavní dvojici si zde zahráli Kamenashi Kazuya (Gokusen 2, skupina KAT-TUN) a Kuroki Meisa. Také musím doporučit soundtrack, často znějící, jako byste se vrátili do osmdesátých let.

Ač se v podstatě nejedná moc o můj žánr, seriál jsem zhltl jedním dechem a neměl jsem stále dost. Čímž se dostávám k tomu, že tohle je první dorama, o němž nenapsala Dara, ale já, Sikar.

Název: Gokusen
Episody: 12+speciál, 10+speciál, 11+ film
žánr: školní komedie

Na chlapeckou střední školu přichází nová učitelka Yamaguchi Kumiko (Nakama Yukie) a hned dostává nejhorší třídu z celé školy - 3.D. Ještě štěstí, že není ledajaká učitelka. Nejen, že je odhodlána učit jak nelépe umí a dovést své svěřence k maturitě, ale chce z nich také vychovat dobré lidi. (Dobré nemusí vždycky znamenat hodné a poslušné, ale v tomto případě spíše čestné a vážící si přátelství.) Jak ale postupně zjišťují nejen žáci, ale i ostatní učitelé, ona nová učitelka není jen tak ledajaká. Má své velké tajemství - je budoucí hlavou jedné z rodin Jacuzzy.

Své žáky si musí Jankumi nejdříve získat na svou stranu, přesvědčit je, že učitelé nejsou proti nim. A tak zachraňuje celou třídu i jednotlivce z průšvihů a dokazuje každému z nich, že jim věří. Hlavně musí přesvědčit vůdčí partu v čele se Sawadou Shinem (Matsumoto Jun).

Jednotlivé epizody mají dosti podobný scénář, kdy se někdo ze třídy/celá třída dostane do průšvihu a Kumiko problém vyřeší. Někdy silou díky svému "jacuzza" výcviku, někdy pomocí vyjednávání. Stojí za svými "dětmi" v každém případě a oni jí to nakonec oplácejí. Romantické vložky s Jankuminou láskou k policistovi jsou tak trochu navíc a možná by se daly úplně vypustit.

O něco horší je to s druhou sérií - z postav zůstává Kumiko s rodinou, ředitel/zástupce ředitele Sawatari Goro (Namase Katsuhisa) a Kumai a samozřejmě schéma dílů, které je snad ještě očividnější. Nová třída nemá žádné výraznější postavy, stejně tak chybí interakce mezi vůdci třídy a Jankumi, jak tomu bylo u Sawady (a taky chybí Matsumoto Jun :-( ). Nejsem si úplně jistá, jestli budu shánět třetí řadu, kterou naznačil konec druhé.

Název: Nobuta wo Produce
Episody: 10
žánr: školní drama


Kiritani Shuji je populární student, který se všemi dobře vychází, ale ve skutečnosti je osamělý a život bere jako hru. Jediný, s kým se nebaví je Kusano Akira, který je jeho úplný opak - dělá ze sebe idiota a je mu to jedno. Všechno se změní...no vlastně aspoň některé věci... když na školu přijde nová žákyně Kotani Nobuko.
Kotani je osoba, která je uzavřená do sebe, bojí se, s nikým nemluví a vlastně ani není hezká, a tak není ani moc překvapivé, že ji ostatní začnou trápit. Ani Shujimu ani Akirovi se to nelíbí a tak se tak nějak stane, že se dohodnou a aby "nepromarnili" své mládí, začnou "vytvářet" z Nobuko populární studentku. To sebou samozřejmě nese nejeden problém včetně neochoty samotné Nobuty=prasátko (Nobuko) spolupracovat.
Postupně sledujeme změny u všech tří hlavních postav. Vlastně všichni se víc otevírají světu a uvědomují si, co vlastně chtějí. A že jejich přátelství je opravdové.

Celý seriál vypadá ze začátku jako další (už zase) variace na popelku, naštěstí se to nakonec nezvrhne v žádnou romatiku (asi jsem teď pár lidí zklamala. Jo, já měla v té době taky spíš chuť na tu romatiku.), spíš je to víc jakási moralizace o přátelství a přetvářce okořeněná vtipnými momenty. Zajímavé je, že Kotani Nobuko hraje Horikita Maki (Hanazakari no kimitachi e - Ashiya Mizuki, Densha Otoko - Yamada Aoi), kterou jsem teda v téhle roli měla problém poznat.

Název: LIAR GAME
Episody: 11 + 9 + film
žánr: psychologický thriler
Předloha: manga Liar Game od Shinobu Kaitani


Nao Kanzaki je tak čestná a poctivá až to není normální. Ale je to ona, kdo jednoho dne obdrží 100 milionů jenů a vlastně nevědomky se přihlásí do Hry Lhářů (Liar game). Aby vyhrála, musí svému soupeřovi ukrást stejnou částku a ohlídat si svoji. Jenže díky své povaze to je pro ni úkol naprosto nemožný a velmi rychle je o své peníze naopak ošizena ona. Ze zoufalství to jde ohlásit jako krádež na policii, kde ovšem neudělají nic. Je jí ale poskytnuta informace o skvělém podvodníkovi Akiyamovi Shinichim, který má být propušťen z vězení. Nao ho požádá o pomoc a nakonec ji získá. Spolu pak dostanou peníze zpět, ale....

Druhá sezona: Zdá se, že Nao se přeci jen naučila něco málo o blafování, i když je to pořád hrozná naivka. Druhá sezona začíná čtvrtým kolem, kde se naši dva hrdinové musí spojit s panem "houbičkou" (jistě víte, o koho jde) a vyhrát proti nepřátelskému týmu, aby postoupili do semifinále. Pokud vyhrají i to, čeká je finále v Rajské zahradě.
Nao jde do hry aby ostatní zachránila. Akiyama chce zjistit, kdo za tím vším stojí, no a ostatní chtějí prostě vyhrát. Zajímavý bude asi střet s novou postavou jménem Katsuragi Ryo (Kikuchi Rinko), která má něco společného s Akiyamou.


Kanzaki Nao hraje Toda Erika známá také z Death Note. Její super naivní hrdinka je jednoduše na zabití. A to hned po prvním díle. Musím říct, že mě to teda nedělalo dobře, se koukat, jak je nenapravitelná idealistka a asi díky ní jsem měla trochu problém ten seriál dokoukat.
Zachraňuje to její partner-podvodník Matsuda Shota (Jotei, Hana Yori Dango), na kterého se dobře kouká.

Hodně lidí tohle j-dorama obdivuje. Pokud jste fandové detektivek, kde se všechno dá logicky vyřešit a odůvodnit, pak se vám nejspíš bude líbit i tohle. Hudební podkreslení odpovídá atmosféře a snaze vyvolat co největší napětí. V druhé sérii mi zatím přijde o něco lepší. Co mi bohužel dost vadí, je časté opakování scén, které mě osobně spíš nudí, než že by přidávalo dramatické složce, což byl pravděpodobně záměr tvůrců.

Název: Hana Yori Dango
Episody: 9 první sezona a 11 druhá
žánr: romance ze školního prostředí
Makino je "chudá" dívka, která chodí na školu se samými bohatými dětičkami. Čtyři nejvlivnější kluci tvoří F4 - Flower Four. Když se jim někdo znelíbí, přichází na řadu šikana a všichni je následují. Makino se to snaží vydržet, ale protože je bojovná dívka, dá jí to hodně práce. Jednou se už neudrží, dá Domyoujimu (vůdce F4) pěstí a vyhlásí mu válku. Nějakou dobu proti sobě bojují různými metodami, no a pak se to nějak zvrtne (znáte to) a jde spíš o to, jestli s ním chce chodit nebo ne, protože její první víceméně platonická láska byl/je Rui. Ten taky patří do F4, několikrát v té "válce" Makino zachrání a ještě ke všemu je nejlepším kamarádem Domyoujiho. Taky se do toho plete Domyoujiho matka, která žádné city nezná a neuznává a spousta dalších ženských, ne jen spolužaček.
Na rozdíl od Hanazakari no kimitachi e to není komedie, i když se člověk chvílemi zasměje, pak se ale zamyslí a zjistí, že tak to nejspíš chodí. Romatiky je tam docela fůra, taky ale dost násilí.
PS: Připravte si krabici kapesníčků. (Obzvláště beznadějně romatické povahy.)

Jméno: Hanazakari no kimitachi e / Hana-kimi (Pro tebe v plném květu)
Episody: 12
žánr: romantická komedie ze školního prostředí
Opening: Ikenai Taiyo od Orange Range
Ending: PEACH od Otsuka Ai
Japonské drama na základě mangy Nakajo Hisayi se stejným jménem. Existuje také taiwanská hraná verze.
Ahiya Mizuki přichází z Ameriky do Japonska na novou školu. Čistě klučičí. Problém je, že Mizuki je holka. Má tam ale své poslání, a tak se bez zaváhání vydává za kluka. Bude její totožnost prozrazena dřív, než se jí podaří to, oč usiluje? A co když se to zvrtne ještě jinak?
Mizuki chce aby Sano Izumi začal znovu skákat do výšky a aby se znovu smál. Přestal kvůli zranění a teď se z něj stal úplně jiný člověk, než jakého Ashiya obdivovala. Snaží se, přestože Sanův kamarád Nakatsu říká, že to nemá cenu. Už to zkoušel.
Jednotlivé díly ukazují, jak postupně Mizuki Sana mění zpátky a jak se Sanovi začíná zase chtít skákat. Komediální vložky mají na starosti soutěže mezi zdejšími třemi kolejemi, z nichž každá má své zaměření - atletická (sportovní), bojová umění a dramatická umění. Také postavy, jako kluk, co vidí duchy, nebo doktor Umeda či fotografka přináší do školy vzrušení. Klukům zpestřují život i dívky ze spřátelené školy St. Blossoms.
To je asi tak vše, pokud nechci moc spoilerovat. Komu nevadí narážky na gay tematiku a má chuť na něco romatického, ztřešťeného a zábavného, tomu určitě doporučuju. Jedno z nejlepších dorama, i kdžy od konce jsem čekala něco trochu jiného.
PS: Manga ještě lepší. Obzvláště doktor Umeda. Ale pozor, má více shounen ai (gay tematiky).
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one