banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Star Trek pojedenácté

Drobná ani ne tak recenze zveřejněná současně zde i na Chilliblogu.

Strašně jsem se bál. Když jsem viděl trailery, tak jsem se strašně bál. Když jsem četl první recenze, tak jsem se strašně bál. Když jsem nad tím přemýšlel, tak jsem se strašně bál. Bál jsem se, že se z toho stane další „trhák“ natočený podle jedné a té samé americké šablony.

(Viz v celém článku.)

Strašně jsem se bál. Když jsem viděl trailery, tak jsem se strašně bál. Když jsem četl první recenze, tak jsem se strašně bál. Když jsem nad tím přemýšlel, tak jsem se strašně bál. Bál jsem se, že se z toho stane další „trhák“ natočený podle jedné a té samé americké šablony.

Pro jistotu se redakce Zettai Doupěte den před návštěvou kina podívala na šestý film – Neobjevenou zemi, aby případné šrámy na duši byly menší, ale nakonec to ani nebylo potřeba, neboť mé obavy se naštěstí nevyplnily. (Malý poznatek – v sále nás bylo celkem 9 – 4 páry a mladík trpící samomluvou) Ač sice prvních zhruba dvacet minut jsem si u některých scén říkal „Ne, proboha, tohle ne, to by dopadlo moc americky!“, s postupujícími minutami filmu jsem musel uznat, že se tvůrcům povedlo to, co jsem od nich jediné žádal – aby nepohřbili Star Trek takový, jaký má být.

Takže pěkně postupně… Co příběh? Příběh měl trošku mezery. Obří kosmická loď, která se přesunula v čase v honbě za pomstou… Samotný přesun proběhl poněkud pofidérně, ale pokud přehlédneme tento fakt, uvědomíme si, že maličko podobný námět jsme tu už měli – dvojdíl Rok pekla ze série Voyager. Pokud bych měl porovnat nový film a Rok pekla, obávám se, že bych asi cenu za nápaditěji vymyšlený příběh dal Roku pekla. Neříkám tím ovšem, že by námět nového filmu byl špatný, ale ve výsledku působil dojmem, že se skutečně jen jednalo o podklad pro to, o co v tomto filmu skutečně šlo – nástin situace, když se všichni známí členové posádky viděli poprvé.

Fanouška obeznámeného se světem Star Treku rozhodně zarazí události, jichž se stane svědkem – zkáza Vulkánu, smrt Spockovy matky… Vše je naštěstí víceméně vysvětleno tím, že se jedná o alternativní časovou linii, než jakou známe z předešlých seriálů a filmů. Zde bych ovšem rád poznamenal jednu věc – upřímně doufám, že v tomto alternativním podání nechtějí pokračovat. Ne že bych neuvítal pokračování – přeci jen ohledně Star Treku bylo už nějaký čas poměrně ticho – ale obávám se, že by to mohlo vyvolat velmi slušný maglajz.

Ostatně oni maglajz už vyvolali… ano, já vím, nehodnotím film, ale promiňte, to jinak nejde… kdo kdy například viděl tetované Romulany s rovnými čely? Sice se pro zápletku samotnou Romulané hodili nejvíce, ale upřímně řečeno, ač „oficiální“ vzhled Romulanů, včetně těch neskutečně pitomých uniforem, by nepůsobil dostatečně „záporácky“, tak za změnu něčeho tak zaběhlého bych dával malé mínus… (Pokud chcete argumentovat změnou vzhledu Klingonů, podívejte se na čtvrtou sezónu Enterprise, tam je to vysvětleno.)

Co se postav týká, musel jsem uznat, že se herci snažili, protože členové posádky svým chováním působí dojmem, že jsou ti samí, fanouškům již známí lidé. Ačkoliv… co se vztahu Spock+Uhura týká, jasně říkám „To by ten zelenokrevnej parchant nikdy neudělal!“. Plus bych dal rozhodně za doktora McCoye, který se ze všech lidí podobal „sám sobě“ asi nejvíce. Film, ač měl být zaměřen i na diváky, Star Treku neznalé, obsahoval věc, které si vždy cením – drobné narážky a detaily. Osobně mě asi nejvíce dostalo, když Scotty prohlásí, že se pokusil transportovat bígla admirála Archera. Tedy, je jasné, že admirál asi už je velmi starý a bígl rozhodně už není ten původní…

Mnoho lidí říká, že autoři zkusili přidat něco nezvyklého – humor. Tedy, všichni, co to tvrdí, asi neviděli čtvrtý film, Návrat domů. (Napadají mě desítky citací fórů z tohoto filmu.)

A co grafické zpracování? Osobně se přiznám, že akce pojatá ve „velkém“ stylu mi tu až trochu moc připomínala Star Wars. Možná je to dobou, ale přijde mi, že zde bylo v jedné vteřině bitvy střelby tolik, co jindy v bitvě celé… No nic, když chtějí efekty, mají je mít.

Co se designu lodí týká, nový vzhled Enterprise nepůsobil špatně, pouze mě lehce bil do očí můstek. Na můj vkus byl moc světlý, a nevím jak komu, ale mně přišel nepřehledný. Osobně ve spojení Kirk+můstek mám nejradši ten, nacházející se v předešlých filmech. Zač jsem ovšem dával enormně velké plus, byla různá (dříve neukázaná) technická oddělení lodi, (například vodárna) stejně jako průmyslový interiér lodi, na níž sloužil Kirkův otec.

Nepřátelská romulanská loď byla drobet… moc na efekt. Když se dozvíte, že se jedná o těžební loď, přijde vám, že ten organický vzhled je drobet kýčovitý. Romulané si sice na poněkud větší lodě potrpěli vždy, ale ty byly vždy řešeny spíše účelně.

Řeknu vám to na rovinu – film jako film já zhodnotit neumím.

Celkově to na mě ovšem zapůsobilo velmi dobře. I přes narušení klasické časové linie to byl Star Trek s velkým S i T, který zarytého fanouška neurazí a neznalému divákovi nebude činit potíže, co se souvislostí týká. Scénář sepsaný dobře, interakce postav zábavná, (hlavně pokud je znáte v jejich dřívější, nebo spíše pozdější podobě) akce zajímavě pojatá. To, čím jsem měl dojem, že Star Trek přiblížila dnešní době série Enterprise, tento film dotáhl do konce. Pokud tohle nevzkřísí opět zájem, budou se muset filmaři vydat asi tam, kam se dosud nikdo nevydal…

10.05.2009 16:34:56
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one