banner-quendi.jpg
Anime, dorama, řemesla

Svátek lip

Stejně jako minulý rok i letos jsme navštívili se Sikarem na pražském Vyšehradě japonské slavnosti jara - Bodaidžu macuri (Svátek lip)

Letos se konal již třetí ročník. Počasí se vydařilo a i lidí je každým rokem více. Po slavnostním zahájení, na které jsme to letos bohužel nestihli, jsme viděli rituál testování meče (tameši-giri) a ukázky obřadních forem klasických bojových umění s kamou (něco jako srp, používal se na rýži), sai (nejlepší popis by asi byl "krátký trojzubec" ) i katanou a wakizaši (skupina Tomoe no kai, vedoucí Jakub Zeman trénuje už prý 25 let). Dále následovalo představení české skupiny Wadaiko Josa Josa kteří předvedli novou skladbu Buči-awase neboli Soupeření. A po lukostřeleckém rituálu (Česká asociace japonské lukostřelby kjúdó (Sikarova poznámka - vsázeli jsme se, jestli se aspoň jednou trefí do terče - trefili)) následovaly liturgie Usmiřování země Heiwa kigan, hudba gagaku a tanec gúdži-mai, který u nás poprvé předvedli kněží a hudebníci z kjótské svatyně Go-ó džindža.

V druhé části odpoledne zazněla už z loňska známá bubnová skladba Seirjú-nobori (Proti proudu), která byla podle mého názoru o něco zajímavější než první skladba. Také se nám dostalo výkladu k lukostřeleckému rituálu a další ukázky klasických bojových umění s nunčaky ("ty co měly želvy ninja" :-) ), tyčí Bo, /závaží na řetězu???/ (Sikarova poznámka: zbraň, kterou se ohání Kohaku z InuYashi) a příběhem o první zkoušce sekání ocelové přilby (Kabuto-wan).

V loňském roce byl program trochu odlišný - zahajovalo se průvodem s nosítky a byla jedinečná možnost vidět tanec Bugaku (potěcha z tance) předvedenou skupinou Kjóto bugaku-kai. Tyto tanečnice chtějí obnovit tradici ženské odnože těchto tradičních tanců (také "gagaku").


(Fotografie převzaty z japan.cz, protože jsem si zase nevzala foťák :-/ )

25.05.2008 12:26:15
Ornwen
Kobato, gambarimas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one